Start Polecane Hotelarstwo w kryzysie jeśli zabraknie pracowników z UE

Hotelarstwo w kryzysie jeśli zabraknie pracowników z UE

1058
0

Branża turystyczno-hotelarska ostrzega, że każdego roku będzie cierpiała na niedobór około 60 tys. pracowników, jeśli kontrola imigracyjna obywateli z krajów Unii zostanie zbyt zaostrzona.

Imigracja jest jedną z najbardziej kontrowersyjnych kwestii, jakie mają zostać rozstrzygnięte podczas negocjacji w sprawie Brexitu. British Hospitality Association (BHA) powiedziało, że tysiące firm będzie musiało zdecydowanie zmniejszyć swoją zależność od pracowników z krajów Unii. W przemyśle turystyczno-hotelarskim pracuje obecnie około trzech milionów pracowników, z czego jedną czwartą stanowią obywatele z krajów Unii Europejskiej. BHA uważa, że potrzeba przynajmniej dziesięciu lat, aby zmniejszyć zapotrzebowanie na pracowników z UE poprzez przeszkolenie personelu brytyjskiego i zachęcanie młodych ludzi do podejmowania pracy w tym sektorze – informuje BBC.

W raporcie BHA podkreślono, że w obliczu sytuacji, w której gospodarka w Wielkiej Brytanii zbliża się do pełnego zatrudnienia nie będzie łatwo znaleźć pracowników, a obywatele UE nadal będą stanowić dużą część siły roboczej. Badanie ujawniło, że 75 proc. kelnerów w Wielkiej Brytanii, 37 proc. personelu zajmującego się utrzymaniem porządku i jedna czwarta kucharzy pochodzi z UE.

W ubiegłym miesiącu brytyjska sieć restauracji Pret Manger poinformowała, że 65 proc. jej pracowników to obywatele UE, a spośród napływających zgłoszeń w sprawie pracy tylko jedna aplikacja na pięćdziesiąt pochodzi od Brytyjczyka.

– Oczywiste jest, że hotelarstwo i turystyka napotkają na poważne problemy, jeśli nastąpi znaczny spadek liczby pracowników z Unii Europejskiej – powiedział Ufi Ibrahim, szef BHA. – Chcielibyśmy uniknąć sytuacji niedoboru personelu, ale rząd musi mieć świadomość, że w perspektywie średnio- i długoterminowej będziemy potrzebować znacznej liczby pracowników z UE, którzy przyczynili się tak bardzo do rozwoju naszej branży i gospodarki brytyjskiej w ogóle – dodał.

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniWielka Brytania będzie mogła zmienić zdanie co do Brexitu
NastępnyLondyńczycy tracą miliony na wypłatach z bankomatów