Start Polecane Home Office wprowadza blokadę do danych imigranta

Home Office wprowadza blokadę do danych imigranta

689
0

W brytyjskim parlamencie trwają dyskusje dotyczące blokady dostępu do danych osobowych imigranta. Po wprowadzeniu klauzuli nie będzie możliwe sprawdzenie, m.in. swojego statusu na Wyspach. 

Home Office chce wprowadzić nową klauzulę, która związana jest z ochroną danych osobowych, co ma wpłynąć na zwiększenie bezpieczeństwa informacji przechowywanych przez brytyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Według specjalistów, taki zabieg może jednak oznaczać, że miliony imigrantów z Unii Europejskiej, przebywających na Wyspach straci dostęp do własnych danych osobowych, co w przypadku niektórych będzie sporym utrudnieniem. Mowa tu o możliwości sprawdzenia swojego statusu. W obecnej sytuacji, związanej z brexitem jest to kluczowa wiedza dla imigrantów.

Głos w tej sprawie zabrała również organizacja the3milion, reprezentująca obywateli UE w Wielkiej Brytanii. Wydali oficjalne pismo do Home Office, informując, że będą walczyć o prawa do prywatności imigrantów, przebywających na Wyspach. Podobne stanowisko ma Open Right Group.

– To próba zamaskowania wcześniejszych błędów Home Office. Urzędnicy chcą upewnić się, że nigdy nie ujrzą one światła dziennego. Ludziom błędnie będzie można nakazać opuszczenie Wysp, a oni nie będą mogli się bronić – powiedziała Jim Killock, dyrektor ORG.

Według niektórych ministerstwo tą klauzulą chce stworzyć tzw. „otwartą furtkę” dla deportacji imigrantów.