Start Polecane Historyczny parowiec wraca do Southampton

Historyczny parowiec wraca do Southampton

1315
0

Parowiec został zbudowany, aby zastąpić trałowiec zatopiony podczas ewakuacji wojsk alianckich z Dunkierki podczas II wojny światowej. Teraz 72-letni Waverley – ostatni na świecie morski statek parowy – wraca do Hampshire, aby zorganizować cykl rejsów.

Waverley, który przewozi 130 tys. pasażerów rocznie, będzie działał w obszarze Solent w okresie od 8 do 16 września. Parowiec będzie pływał do różnych miejsc, w tym Swanage, Portsmouth, Yarmouth a także do Weymouth.

Nazwany od pierwszej powieści Sir Waltera Scotta, Waverley został zbudowany dla London & North Eastern Railway, aby zastąpić inny parowiec, HMS Waverley. Oryginalny Waverley przewoził pasażerów na rzece Clyde w latach 1899-1939. Po wybuchu II wojny światowej został wykorzystany do ewakuacji dzieci z Glasgow, zanim został zarekwirowany przez Admiralicję i przekształcony w tarłowiec. 12 maja 1940 roku statek wracał z Francji, kiedy został zaatakowany przez 12 niemieckich samolotów i zatonął z około 400 osobami na pokładzie. Nowy Waverly został zbudowany w 1946 roku i odbył swój dziewiczy rejs następnego lata.

W 1974 roku, statek został sprzedany do Paddle Steamer Preservation Society i rozpoczął karierę jako atrakcja turystyczna.

PoprzedniWybuch w fabryce pod Salisbury. Jedna osoba nie żyje
NastępnyCzarne chmury nad polskim pracownikiem