Start Southampton Gigabitowe łącze szerokopasmowe. Mieszkańcy tych obszarów podłączeni jako pierwsi

Gigabitowe łącze szerokopasmowe. Mieszkańcy tych obszarów podłączeni jako pierwsi

395
0

Rząd ogłosił pierwsze etapy swoich planów uzyskania ultraszybkiego łącza szerokopasmowego w większości domów w Wielkiej Brytanii.

Początkowo obiecywał, że do 2025 r. wprowadzi gigabitowe łącze szerokopasmowe w każdym domu w Wielkiej Brytanii, ale w listopadzie liczba ta zmniejszyła się do 85%. Budżet pozostaje na poziomie 5 miliardów funtów – ale tylko 1,2 miliarda funtów zostanie udostępnione do 2024 roku.

Rząd powiedział, że budowa infrastruktury powinna rozpocząć się w 2022 roku. W pierwszej kolejności skorzystają na tym domy i firmy w Cambridgeshire, Kornwalii, Cumbrii, Dorset, Durham, Essex, Northumberland, South Tyneside i Tees Valley. Oczekuje się, że następnymi obszarami będą Norfolk, Shropshire, Suffolk, Worcestershire, Hampshire i Isle of Wight.

Wznawiany jest również poprzedni program kuponów, aby zapewnić natychmiastową pomoc osobom borykającym się ze słabym zasięgiem łączy szerokopasmowych, udostępniając do 210 milionów funtów. Oczekuje się, że komercyjne wdrożenia gigabitowych sieci światłowodowych osiągną ponad 70% pomieszczeń do końca 2025 r. bez interwencji rządu.

Rząd powiedział, że dotarcie do ostatniego 1% domów na bardzo odległych obszarach może być zbyt drogie. Premier Boris Johnson opisał Projekt Gigabit jako „rakietowy impuls, którego potrzebujemy, aby zapewnić błyskawiczne łącze szerokopasmowe we wszystkich częściach kraju”.