Start Polecane Funty i uncje zamiast kilogramów w brytyjskich sklepach

Funty i uncje zamiast kilogramów w brytyjskich sklepach

524
0

W sklepach w Wielkiej Brytanii będzie można sprzedawać towary ważone wyłącznie w funtach i uncjach. Do tej pory zakazywała tego Unia Europejska.

Zapowiedź przywrócenia imperialnych miar złożył w czwartek w Izbie Lordów David Frost, minister ds. relacji z UE, mówiąc o szerszym przeglądzie pozostających w mocy unijnych regulacji i pozbyciu się tych, które są niepotrzebne.

Rzecznik rządu, odnosząc się do zarzutów opozycji, że rząd stracił kontakt z rzeczywistością, skoro zajmuje się teraz takimi sprawami, podkreślił, iż funty i uncje są tylko małą częścią szerszej deregulacji, która pomoże gospodarce.

Powrót imperialnych miar faktycznie ma charakter symboliczny, ale brytyjskie media zwracają uwagę, że to od takich pozornie drobnych spraw zaczęto w Wielkiej Brytanii po raz pierwszy poważnie mówić o wystąpieniu z Unii Europejskiej. Brytyjskie gazety przypomniały przypadek Stevena Thoburna, sklepikarza z Sunderland, który w 2001 r. został aresztowany i skazany za złamanie ustawy o miarach i wagach po tym, jak działający incognito inspektorzy, kupując od niego kiść bananów za 34 pensy, przyłapali go na używaniu wyłącznie tradycyjnych miar, a nie narzuconych przez UE metrycznych.

PoprzedniOd października łagodniejsze zasady wjazdu do UK
NastępnyKierowcy ostrzegani o kradzieżach samochodów przy parkach