podatek

Gdzie kupić? Jak znaleźć?... Czyli garść porad na bieżąco !
daria1626
Gość
Posty: 2
Rejestracja: sob lis 26, 2011 6:37 pm

sob lis 26, 2011 6:42 pm

Mam pytanie odnośnie podatku.
Zaczęlam prace od lipca i nadal pracuje. Od tego czasu agencja nie pobiera mi podatku. Czy bede ponosic jakies konsekwencje?
Prosze o pomoc
Awatar użytkownika
Jimmy
Zasłużony W Boju
Posty: 360
Rejestracja: pt lut 27, 2009 11:25 am
Lokalizacja: So'ton

pn lis 28, 2011 9:20 am

Jeśli to jest twoja pierwsza praca w UK, lub pierwsza praca w roku podatkowym 2011/2012 wtedy nie płacisz podatku do kwoty 6475 funtów jesli osiągniesz tę kwotę wtedy na 99% zaczniesz płacic podatek :) lecz jeśli już w tym roku podatkowym pracowałaś w UK to warto to zweryfikowac...
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
bluebell
Zasłużony W Boju
Posty: 239
Rejestracja: czw sie 26, 2010 5:39 pm
Lokalizacja: Sao Paulo/Soton

wt lis 29, 2011 9:44 pm

W 2011/2012 kwota wolna od podatku wynosi 7475 GBP
Zum Zum Zum Capoeira Mata Um...
Awatar użytkownika
Jimmy
Zasłużony W Boju
Posty: 360
Rejestracja: pt lut 27, 2009 11:25 am
Lokalizacja: So'ton

śr lis 30, 2011 9:00 am

bluebell pisze:W 2011/2012 kwota wolna od podatku wynosi 7475 GBP
Zgadza się wszystko :P moje przeoczenie...
Pozdrawiam
Stachu Doniczka
Gość
Posty: 17
Rejestracja: pn sie 22, 2011 10:09 pm

wt gru 27, 2011 9:41 pm

zajrzałem do tego tematu i ku mojemu zdziwieniu, muszę tu napisać, gdyż coś chyba jest nie tak. Przyjechałem do UK we wrześniu tego roku jako pierwszy raz, i znalazłem pierwszą pracę w której nadal pracuję, i jest ona nadal pierwsza w UK jak i zarówno w roku podatkowym 11/12 a mimo tego mam pobierany podatek, czemu tak jest skoro wyżej piszecie inaczej? Dziękuję
Awatar użytkownika
Foczka
Bardzo odważny
Posty: 636
Rejestracja: czw gru 18, 2008 11:56 am
Lokalizacja: Southampton

wt gru 27, 2011 11:17 pm

Podatek jest zwykle pobierany od poczatku zatrudnienia. Tam wyzej to sprawa z agencja jakas dziwna, ale mozna potem sie ubiegac o zwrot podatku jezeli prog nie zostanie przekroczony. Generalnie podatek jest rozlozony na caly rok z uwzglednieniem kwoty wolnej od podatku i na koniec powinienes byc rozliczony na zero.
When I am good I am good, when I am bad I am very good...;>
Awatar użytkownika
bluebell
Zasłużony W Boju
Posty: 239
Rejestracja: czw sie 26, 2010 5:39 pm
Lokalizacja: Sao Paulo/Soton

pt gru 30, 2011 10:34 pm

Stachu Doniczka pisze:zajrzałem do tego tematu i ku mojemu zdziwieniu, muszę tu napisać, gdyż coś chyba jest nie tak. Przyjechałem do UK we wrześniu tego roku jako pierwszy raz, i znalazłem pierwszą pracę w której nadal pracuję, i jest ona nadal pierwsza w UK jak i zarówno w roku podatkowym 11/12 a mimo tego mam pobierany podatek, czemu tak jest skoro wyżej piszecie inaczej? Dziękuję
Nie powinienes placic podatku dochodowego, no chyba ze masz pensje jak prime minister:) A jaki masz tax code?
Zum Zum Zum Capoeira Mata Um...
Awatar użytkownika
Jimmy
Zasłużony W Boju
Posty: 360
Rejestracja: pt lut 27, 2009 11:25 am
Lokalizacja: So'ton

sob gru 31, 2011 11:34 am

bluebell pisze:
Stachu Doniczka pisze:zajrzałem do tego tematu i ku mojemu zdziwieniu, muszę tu napisać, gdyż coś chyba jest nie tak. Przyjechałem do UK we wrześniu tego roku jako pierwszy raz, i znalazłem pierwszą pracę w której nadal pracuję, i jest ona nadal pierwsza w UK jak i zarówno w roku podatkowym 11/12 a mimo tego mam pobierany podatek, czemu tak jest skoro wyżej piszecie inaczej? Dziękuję
Nie powinienes placic podatku dochodowego, no chyba ze masz pensje jak prime minister:) A jaki masz tax code?

Ja dokładnie bym szukał przyczyny w tym tax -code bo podejrzewam na 99% że masz BR
Pozdrawiam
Stachu Doniczka
Gość
Posty: 17
Rejestracja: pn sie 22, 2011 10:09 pm

sob gru 31, 2011 4:05 pm

proszę powiedzcie cos więcej na temat tax-code, gdzie mogę go sprawdzić, bo nie mam zielonego pojęcia, i co to jest to BR? dziękuje
Awatar użytkownika
bluebell
Zasłużony W Boju
Posty: 239
Rejestracja: czw sie 26, 2010 5:39 pm
Lokalizacja: Sao Paulo/Soton

sob gru 31, 2011 5:48 pm

Stachu Doniczka pisze:proszę powiedzcie cos więcej na temat tax-code, gdzie mogę go sprawdzić, bo nie mam zielonego pojęcia, i co to jest to BR? dziękuje
szukaj na payslipie, najbardziej popularny tax code na ten rok to 747L, z takim kodem nie powinienes placic podatku, ale jak nie znajdziesz tego to masz kod BR co oznacza ze placisz podatek 20% od calej kwoty zarobionej bez uwzglednienia kwoty wolnej od podatku ktora wynosi w tym roku £7475. zeby dostac prawidlowy kod to musisz wypelnic druk P46 jezeli to jest twoja pierwsza praca.
Zum Zum Zum Capoeira Mata Um...
Stachu Doniczka
Gość
Posty: 17
Rejestracja: pn sie 22, 2011 10:09 pm

sob gru 31, 2011 6:44 pm

sprawdziłem i mam tax code 747L, a mimo tego mam pobierany podatek, a jest to moja pierwsza praca, czemu tak jest? I jeszcze mam pytanie odnośnie rozliczenia podatku, w lutym planuję wrócić do Polski, lecz nie wiem na jak długo, i chciałbym się rozliczyć z podatku, czy muszę to zrobić tutaj w Anglii czy mogę w Polsce? Jakie do tego dokumenty mi są potrzebne? Gdzie muszę się z tym udać, i do kiedy rozliczyć? Nadmienię że nie posiadam Inusrance Number. Bardzo byłbym wdzięczny za dokładny opis, gdyż to będzie moje pierwsze rozliczenie w moim życiu. pozdrawiam
mariusz_m
Zaczyna Działać
Posty: 136
Rejestracja: wt gru 29, 2009 5:39 pm
Lokalizacja: Southampton
Kontakt:

sob gru 31, 2011 11:35 pm

Z Twoim podatkiem jest następująco:

Pracodawca wie ile zarabiasz miesięcznie oraz urząd podatkowy wie ile zarabiasz. Wyliczyli tam, że do końca roku podatkowego zarobisz więcej niż kwota nieopodatkowana. Więc wiadomo, że będziesz musiał podatek zapłacić. Wyliczono według jakiej stawki procentowej oraz mniej więcej ile będziesz musiał go zapłacić. Podzielono to następnie na ilość miesięcy i każdego miesiąca zabierają Ci z wypłaty odpowiednią sumę. Więc na koniec roku podatkowego powinno być wszystko ok. Zapłacisz w sumie ile masz zapłacić i nie musisz się z niczego rozliczać. Czasem jednak może być jakaś nadwyżka, ale to Ci zwykle sami oddadzą w następnym roku bez upominania się.

Sytuacja z niepobieraniem w pierwszej pracy, opisana powyżej, dotyczy innych przypadków.

1. Jeśli ktoś zaczyna pracę na krótko przed zakończeniem roku podatkowego urząd wylicza, że taka osoba nie przekroczy zarobkami kwoty wolnej od podatku. Więc po prostu od razu podatku nie pobiera zamiast potem zwracać.
2. Jeśli osoba zarabia bardzo mało i nieregularnie każdego miesiąca trudno jest wyliczyć czy przekroczy zarobkami kwotę wolną od podatku, czy też nie. Więc wtedy urząd mówi pracodawcy aby nie pobierał podatku z pensji dopóki suma wszystkich zarobionych pieniędzy nie przekroczy progu wolnego od podatku. Kiedy przekroczy, pracodawca zaczyna wtedy przekazywać przekazywać podatek od reszty zarobków do urzędu na podstawie jakichś tam jego wyliczeń. W takiej sytuacji na koniec roku podatkowego może się pojawić nadpłata podatku, bo urząd mógł przewidzieć większe zarobki niż faktyczne. Bo ktoś miał raz 10 godzin w tygodniu, a raz 40... a urząd wyliczył średnio 25-30 godzin.

Więc na koniec roku trzeba zawsze sprawdzić czy się nie nadpłaciło. Odzyskać podatek można do 5 lat wstecz.
Stachu Doniczka
Gość
Posty: 17
Rejestracja: pn sie 22, 2011 10:09 pm

pn sty 02, 2012 1:57 pm

to już mi się to wszystko częściowo rozjaśniło. A czy mógł by ktoś napisać na temat procedury rozliczania się, to o co prosiłem w poprzednich postach, był bym bardzo wdzięczny, pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Jimmy
Zasłużony W Boju
Posty: 360
Rejestracja: pt lut 27, 2009 11:25 am
Lokalizacja: So'ton

pn sty 02, 2012 4:00 pm

Stachu generalnie wydaje mi się, że twoim problemem jest brak IN (insurance number) bo majac ten numer urząd ma pod kontrolą twoje podatki, kiedy numeru nie masz urząd nalicza podatek tak jak byś miał zarabiac kwotę po której podatek musisz odprowadzac.

A co do rozliczenia to napisałes że wracasz do polski lecz nie wiesz na jak długo i czy wrocisz...jesli zadeklarujesz że wracasz i nie podejmiesz w tym roku podatkowym pracy w UK to dostaniesz cały zapłacony podatek. Jesli zadeklarujesz że wrócisz lub nie wiesz czy wrócisz wtedy dostaniesz tylko zwrot nadpłaconego podatku co do procedur to sprawa jest prosta, po skończeniu okresu pracy dostajesz świstek P45 (od ostatniego pracodawcy lub P60 (w przypadku końca roku podatkowego) idziesz do firmy która się tym zajmuje lub prywatna osoba która choć troszkę się na tym zna. Następnie urząd skarbowy przesyła ci czek i to tyle chyba.
Pozdrawiam
Stachu Doniczka
Gość
Posty: 17
Rejestracja: pn sie 22, 2011 10:09 pm

pn sty 02, 2012 5:32 pm

Powiem tak, pracę zacząłem od końca września, do tej pory nie przekroczyłem tej kwoty 7400 F wolnej od podatku, a w lutym wracam do Polski i na pewno do lutego jej nie przekroczę. I chciałem się zapytać, kiedy się kończy rok podatkowy w UK? Czy do rozliczenia niezbędny jest Insurance Number? I gdzie lepiej się rozliczyć, w UK czy w Polsce? I oczywiście jak wygląda rozliczenie w Polsce, co jest do tego niezbędne?


A dokładnie wracam w połowie lutego (14), tak do 10 lutego chciałbym jeszcze popracować, czy uda mi się to wszystko załatwić w te 3-4 dni? Długo się czeka na te dokumenty od pracodawcy? Czy to zależy właśnie od pracodawcy?
ODPOWIEDZ