Gdzie wynajmowac, warto do agencji??

Jak wynająć/kupić mieszkanko
karolina
Gość
Posty: 10
Rejestracja: pt mar 05, 2010 11:54 am

pt mar 05, 2010 7:10 pm

Witam wszytkich, ponownie :)
Mam nadzieje, że nie powiele tematu a jeśli tak to przepraszam z góry!
Właśnie wybieramy się we dwie do Was do Southampton. Szukamy już ok kilku dni jakiegoś pokoju ale na razie nic a nic. Jest dużo ofert z agenji. Dlatego proszę o radę, czy warto wynajmować ? Jak to ogólnie wygląda, czy płacimy agencji czy landlordowi?
Awatar użytkownika
lunafly
Bardzo odważny
Posty: 902
Rejestracja: pn kwie 02, 2007 1:04 pm
Lokalizacja: Southampton

pt mar 12, 2010 5:09 pm

Zdecydowanie odradzam wynajmowanie pokoju przez agencje, zwczajnie przeplacicie, agencja zawsze zawyza koszty, tak wiec nie dosc ,ze zaspiewa Wam duza kaucje to jeszcze bedziecie ponosic koszty posednictwa pomiedzy Wami a landlordem. Raczej w sporadycznych sytuacjach bedziecie miec kontakt z landlordem, jak jest agencja to ona wszystko zalatwia a osoba landlorda pozostaje dla was anonimowa, szukajcie dalej, czasem sie cos pojawia na gumtree lub u nas na sotlandzie, patrzcie tez na stronie glownej w dziale Ogloszen a nie tylko na forum, jesli macie kogos znajomego na miejscu w Soton to poproscie go aby poszedl nawet i sprawdzil ogloszenia wiszace w sklapach, supermarketach- nie wylaczajac polskich sklepow.
Pozdrawiam,
lunafly1 :)
Obrazek
Urszula
Gość
Posty: 4
Rejestracja: wt sie 24, 2010 10:35 am

wt sie 24, 2010 11:16 am

Witam serdecznie. Pytasz czy warto wynajmowac z agencji - tak, warto.
Jakie sa zalety wynajmu z agencji:
- zadaniem agencji jest negocjowanie z landlordem, czyli czasem moze sie okazac, ze czynsz bedzie nizszy niz bezposrednio od landlorda. Agenci znaja ceny i wiedza, kiedy landlord oczekuje zbyt wiele.
- najemca nie placi zadnych dodatkowych oplat agencji za znaleznienie mieszkania, jedyne koszty to sprawdzenie wydolnosci kredytowej (o ktora bedzie sie domagal rowniez prywatny landlord)
- agencja nie "zaspiewa" duzej kaucji, depozyt wynosi zazwyczaj tyle ile jeden miesiac czynszu. Agencja ma obowiazek wplacic ten depozyt do DPS lub TDS czyli tenency deposit scheme. Oznacza to ze depozyt jest przetrzymywany nie przez agencje lecz specjalna instytucje podlegajaca regulacjom prawnym.
- wiekszosc nieruchomosci wynajmowanych z agencji jest zarzadzana przez agencje. Oznacza to, agencja zajmuje sie wszystkimi problemami. Jesli mieszkanie lub meble wymaga napraw agencja zamije sie tym w przeciagu 30min jesli zagraza to zyciu, 2-4 godzin jesli sprawa jest powazna np brak ogrzewania z czasie zimy i 48 godzin jesli naprawa jest drobna np urwaly sie drzwi od szafy (w mieszkaniu wynajetym jako umeblowane)
- wszystkie mieszkania z agencji musza spelniac okreslone standardy, posiadac wazny certyfikat bezpiecznej instalacji elektrycznej i gazowej oraz certyfikat uzycia dwutlenku wegla. Jest to bardzo wazne. Jezeli wydarzy sie nieszczescie i kogos porazi prad w wynajetym mieszkaniu/domu bez tego certyfikatu, landlord lub agencja zostanie obciazana prawnie.
- w agencji nawet przed zdecydowaniem sie na wynajem mozecie otrzymac pusta kopie umowy o wynajem czyli AST. AST w agencji podpisywany jest przy swiatkach i nie ma zanych ukrytych klauzul
- nawet jesli zarobki sa niskie i slaba wydolnosc kredytowa, agencja wynajmie nieruchmosc z poreczycielem.
- wiekszosci agencji akceptuje DSS czyli osoby na zasilku mieszkaniowym, zatalwi tzn bond zamiast depozytu (obligacje rady miejskiej do pokrycia kosztow naprawy jesli nieruchomosci bedzie ich wymagac po zakonczeniu umowy o wynajem). Jezeli ktos jest na zasilku i stracil mieszkanie np. landlord sprzedaje nieruchomosc, mosze sie zglosic do agencji o porade, ktora wraz z rada miasta pomoze wciagnac taka osobe do programu obligacji (bond scheme) lub programu dojscia do samodzielnosci (access scheme)
- plusem uznalabym za fakt iz nie trzeba kontaktowac sie bezposrednio z landlordem. Landlord zawsze znajdzie najemcow i nie zalezy mu na reputacji (szczegolnie landlordzi z kilkunastoma nieruchomosciami). Dla agencji najwazniejszy jest prestiz i dobre imie dlatego dobra agencja zadba o najemcow, landlordow oraz ich mieszkania.

Z calego jednak serca odradzam szukania prywatnych landlordow na Gumtree. Obecnie jest tam wiele oszustow wyludzajacych pieniadze i rzeczy, ktore chcecie sprzedac. Nalezy unikac jakichkolwiek maili z Afryki czy bron boze wysylac jakiekolwiek pieniadze. Wiele razy spotkalam sie z ogloszeniami o swietnie urzadzone mieszkania w atrakcyjnych miejscach za niewielkie pieniadze. Jedyne co musisz zrobic to wyslac depozyt do Nigerii (bo landlord nie jest obecny w kraju, a chce zeby ktos dobry zajal sie jego domem) a klucze do mieszkania juz sa w drodze z kurierem. A na koniec zawsze niech Bog Cie bogloslawi. Oczywiscie jest to przekret i zanych kluczy czy mieszkania nie ma. Podnobnie ze sprzedarza. Ktos chce kupic cos jako prezent do Nigerii, oferuja ok £150-£90 za przesylke. Gdy wyslesz im ranchunek do zaplaty z PayPal w zamian otrzymasz lipny mail, ze pieniadze sa w drodzie i musisz koniecznie wyslac przedmiot sprzedarzy.

Jezeli masz jakiekolwiek pytania dotyczace procesu wynajmu mieszkan w Anglii, smialo pisz do mnie. Pozdrawiam
martin
Gość
Posty: 18
Rejestracja: czw sie 12, 2010 11:39 pm

wt sie 24, 2010 10:35 pm

Droga Urszulo
Ujęłaś mnie swoim postem i bardzo podoba mi się to, z jaka pasja i uznaniem opisujesz prac agencji mieszkaniowych w UK. Dlatego zwracam się do Ciebie z wielka prośbą, byś ujawniła nam adresy tych wspaniałomyślnych agencji, które tak dbają o klienta. Możliwe, ze jest to jedna agencji, o której my nic nie wiemy, a jest na wyciągniecie ręki.
Podziel się z nami proszę, by ta radość wypełniła tez serca społeczności tego forum.
Urszula
Gość
Posty: 4
Rejestracja: wt sie 24, 2010 10:35 am

pn sty 31, 2011 2:10 am

Martinie oraz pozostali forumowicze,

az mi wstyd, ze nie zagoscilam na tym forum przez tyle czasu, tymbardziej, iz zaoferowalam pomoc i dalsze informacje.

Moja wiedza o pracy agencji wynika z tego, ze przyuczam sie do pracy w tym zawodzie i wiem czego oczekuja klienci i co najczesciej sprawia problemy. Z doswiadczenia z wspolpracy z innymi agencjami moge polecic Leaders i Austin & Wyatt. Obydwie sa duzymi firmami i maja profesjonalnych negocjatorow - niestety z tego co mi wiadomo tylko mowiacym po angielsku.

Adresy:
Leaders
Canute Castle, Canute Road
Southampton, Hants
SO14 3FH

Austin & Wyatt
26 London Road
Southampton
Hampshire
SO15 2SE
Awatar użytkownika
Jimmy
Zasłużony W Boju
Posty: 360
Rejestracja: pt lut 27, 2009 11:25 am
Lokalizacja: So'ton

pn sty 31, 2011 9:01 am

Wszystko tak pięknie się czyta droga Urszulo, tylko że w rzeczywistości ludzie pracujący w agencjach nie podchodzą do swojej pracy z taką pasją a raczej z chciwościa zarobienia kolejnych pieniędzy...bez względu w której agencji pracują stosują te same tricki żeby tylko wynając czy sprzedac kolejne mieszkanie/dom...
Pozdrawiam
Urszula
Gość
Posty: 4
Rejestracja: wt sie 24, 2010 10:35 am

wt lut 01, 2011 3:00 pm

Gdyby agencje nie zarabialy zadnych pieniedzy jak mialyby sie utrzymac? Posiadajac jakikolwiek biznes jak sklep, sprzedawca nie bedzie chetnie zajmowal sie klientem, ktory nie kupi zadnego produktu lub nie skorzysta z uslug. Jesli ktos idzie do agencji tylko poogladac, wymaga pokazania nieruchomosci a nie planuje ostatecznie kupic czy wynajac nie bedzie traktowany na powaznie. Nie brzmi to moze pieknie ale jednym z trikow agencji jest selekcja potencjalnych najemcow/kupcow ta tych, ktorzy sa powanie zainteresowani kupnem czy wynajmem i na tzn. "window shoppers" . Jesli ktos chce byc powaznie traktowany, musi powanie podchodzic do sprawy wynajmu czy kupna. Nie oznacza to iz, jesli ktos nie jest w 100% pewny nie ma po co isc do agencji. Jesli poszukuje sie informacji o bierzacym rynku, kosztach, niezbenych formalnosciach wystarczy po prostu zapytac wprost. Zadaniem agencji jest wynajem czy sprzedaz kolejnego domu/mieszkania - dlatego na to klada nacisk.

Jimmy, czy na prawde oczekujesz, ze agencje beda wydawac ogromne sumy pieniedzy na reklamy domow/mieszkan, utrzymanie biura, pracownikow i pozostale koszty tylko po to, aby nie sprzedac/wynajac ani jednej nieruchomosci?
Awatar użytkownika
Jimmy
Zasłużony W Boju
Posty: 360
Rejestracja: pt lut 27, 2009 11:25 am
Lokalizacja: So'ton

wt lut 01, 2011 5:00 pm

Urszulo widzę że nie zrozumiałas mojego postu, więc pozwolę sobie uściślic.
Nie oczekuje od agencji tego aby oddały mi dom/mieszkanie za darmo i jeszcze mnie prosili żebym tylko wziął lecz aby rzetelnie podchodzili do swojej pracy! Tak jak w sklepie spożywczym oczekuję świeżych, a nie przeterminowanych towarów oraz obsługi z uśmiechem na twarzy tak od pracowników agencji nieruchomości oczekuję po pierwsze 100% UCZCIWEJ informacji na temat domu/mieszkania. (jadę oglądac dom decyduję się a kobieta do mnie że on już poszedł!!!)

Po drugie szacunku do mojej osoby, bo przykładowo jeśli mówię agentowi, że szukam nowoczesnego, czystego mieszkania a on za kilka dni pokazuje mi norę z grzybem na ścianie!!! marnując mój cenny czas i pieniądze to czy taki agent ma do mojej osoby szacunek?! Jest jeszcze kilka innych historii które mógłbym tu napisac ale to nie ma najmniejszego sensu bo chciałem tylko sperecyzowac swojego ostatniego posta .

A co do tzw. "window shoppers" to skoro ktoś chce kupic/wynając mieszkanie to chyba musi sobie dokładnie obejrzec miejsce w którym spędzi 1 rok/5 lat/ resztę swojego życia* (*niepotzrebne skreślic).
Dom czy mieszkanie to nie przeterminowane mleko które można wylac lub zwrócic za chwilę sprzedawcy w sklepie spożywczym, nieprawdaż?.

I jeszcze jedno na koniec, a mianowicie nie mogłem się oprzec aby ci zwrócic uwagę na jedną drobną rzecz:
-nie pisze się WYDOLNOŚC kredytowa tylko ZDOLNOŚC kredytowa, wydolnosc to termin z biologii raczej a nie z ekonomii...
Pozdrawiam
Urszula
Gość
Posty: 4
Rejestracja: wt sie 24, 2010 10:35 am

wt lut 08, 2011 12:31 pm

Moze masz racje Jimmy, nie do konca uchwycilam co miales na mysli. Jasne, ze mila obsluga i uczciwosc to podstwa. Przykro, ze miales niemile doswiadczenia w poszukiwaniu domu. Zgadzam sie z Toba co do koniecznosci inspekcja domu przed podpisaniem umowy i nie kazdy pokazany dom trzeba od razu brac - chodzilo mi jedynie o osoby, ktore wcale nie zamierzaja kupic czy wynajac i nie maja innego pomyslu na spedzanie wolnego czasu.
I dzieki za terminologie - przyda sie na pewno w przyszlosci.
Awatar użytkownika
Jimmy
Zasłużony W Boju
Posty: 360
Rejestracja: pt lut 27, 2009 11:25 am
Lokalizacja: So'ton

śr lut 09, 2011 9:45 am

Cieszę się że się rozumiemy :P
Pozdrawiam
masti1986

pn mar 07, 2011 8:34 pm

Moim zdaniem właśnie najlepiej wynajmować pokoik przez agencję ponieważ dostajesz umowę i pewność że wszystko zostanie zapięte na ostatni guzik, jeżeli ci się coś zepsuje dzwonisz i przychodzi ktoś kto to naprawi a większość prywatnych olewa to biorą kasę i mają wywalone na wszystko bo interesuje ich tylko czysta kasa. Większość Polaków niestety tylko zarabia na nas i biorą depozyty które są zabronione. Więc polecam agencje
Awatar użytkownika
Jimmy
Zasłużony W Boju
Posty: 360
Rejestracja: pt lut 27, 2009 11:25 am
Lokalizacja: So'ton

wt mar 08, 2011 8:30 am

masti1986 pisze:Moim zdaniem właśnie najlepiej wynajmować pokoik przez agencję ponieważ dostajesz umowę i pewność że wszystko zostanie zapięte na ostatni guzik, jeżeli ci się coś zepsuje dzwonisz i przychodzi ktoś kto to naprawi a większość prywatnych olewa to biorą kasę i mają wywalone na wszystko bo interesuje ich tylko czysta kasa. Większość Polaków niestety tylko zarabia na nas i biorą depozyty które są zabronione. Więc polecam agencje
Tu się zgodzę że agencja to najpewniejszy sposób na wynajęcie, lecz nie mogę się zgodzic że depozyty są zabronione bo nie są!!! Czy to agencja czy prywatny landlord każdy z nich ma prawo pobrac depozyt do 1,5 raza miesięcznego czynszu...nielegalne jest jednynie wtedy gdy landlord czy agencja nie wpłaci depozytu do odpowiedniej instytucji która sie tym zajmuje (przechowuje nasz depozyt)
Pozdrawiam
masti1986

wt mar 08, 2011 10:06 pm

Co do depozytów jeżeli nie landlord nie chce dać umowy to nie ma prawa wziąć depozytu bo wiadomo że go nie odda
Awatar użytkownika
lunafly
Bardzo odważny
Posty: 902
Rejestracja: pn kwie 02, 2007 1:04 pm
Lokalizacja: Southampton

śr mar 09, 2011 12:23 pm

Masti ale my nie rozmawiamy tutaj o oszustwach w wynajmie tylko o drodze zgodnej z literą prawa, jak można w ogóle wynajmować coś bez umowy....
Obrazek
masti1986

śr mar 09, 2011 8:13 pm

lunafly pisze:Masti ale my nie rozmawiamy tutaj o oszustwach w wynajmie tylko o drodze zgodnej z literą prawa, jak można w ogóle wynajmować coś bez umowy....
A no to przepraszam to nawet nie ma o co pytać wszyscy wiedzą że jak wynajmować to tylko przez agencję...
ODPOWIEDZ