Czy ktos wracal do polski na niewazny paszport, promem?

Wszystko dla obecnych i przyszłych rodziców.

Moderator: pauli

ODPOWIEDZ
agn_pias
Gość
Posty: 3
Rejestracja: wt sty 05, 2010 12:56 pm

wt sty 05, 2010 1:04 pm

Musimy jechac do polski na poczatku lutego, mojemu 18 miesiecznemu synkowi skonczyla sie waznosc paszportu. Chcemy plynac norfolkiem do dunkierki. Na stronach konsulatu pisze ze mozna dostac sie do polski na niewaznym paszporcie. Jak to sie ma do sprawdzania paszportow na granicy UK/Francja?
Awatar użytkownika
e-admin
Administrator
Posty: 2647
Rejestracja: śr maja 24, 2006 8:21 pm
Lokalizacja: Southampton

wt sty 05, 2010 1:55 pm

Skoro tak pisze na stronie konsulatu to myślę, że bez problemu możesz wrócić do PL. Strona konsulatu jest źródłem na którym można polegać. Zawsze można zadzwonić do Konsulatu i ich zapytać. Podejrzewam też, że nikt daty na ważności paszporty nie sprawdza na granicy :)
Powodzenia
[img]http://www.obrazki.info/miniatury/SugarwareZ-253.gif[/img]

[b]Będziesz pisał na temat, nie będziesz spamował, będziesz...[/b]

[img]http://img526.imageshack.us/img526/6522/ubd3874.png[/img]
Awatar użytkownika
lunafly
Bardzo odważny
Posty: 902
Rejestracja: pn kwie 02, 2007 1:04 pm
Lokalizacja: Southampton

śr sty 06, 2010 9:21 pm

Na stronie naszej Ambasady w Londynie znalazlam taki oto tekst regulacji w sprawie Cie interesujacej :
Wydział Konsularny Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Londynie uprzejmie informuje, że obywatel polski może powrócić na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na nieważnym dokumencie.
Art. 35 ustawy z dnia 13 lipca 2006 roku o dokumentach paszportowych (Dz. U. Nr 143, poz. 1027) stanowi, że utrata ważności dokumentu paszportowego nie pozbawia jego posiadacza prawa wjazdu na podstawie tego dokumentu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.


Jednocześnie Wydział Konsularny Ambasady RP pragnie zwrócić uwagę, że informacje na temat wymaganych dokumentów podróży znajdują się w regulaminach i warunkach rezerwacji poszczególnych przewoźników, które należy wnikliwie sprawdzić przed dokonaniem rezerwacji biletu.
Wspomniane wyżej prawo powrotu do RP na nieważnym dokumencie nie jest uwzględniane przez wszystkie linie lotnicze (np. Ryanair, British Airways).
Obrazek
Awatar użytkownika
Versus
Zasłużony W Boju
Posty: 254
Rejestracja: ndz kwie 13, 2008 9:55 am
Lokalizacja: Znienacka

śr sty 20, 2010 12:12 am

agn_pias pisze:Musimy jechac do polski na poczatku lutego, mojemu 18 miesiecznemu synkowi skonczyla sie waznosc paszportu. Chcemy plynac norfolkiem do dunkierki. Na stronach konsulatu pisze ze mozna dostac sie do polski na niewaznym paszporcie. Jak to sie ma do sprawdzania paszportow na granicy UK/Francja?
nie wiem, ale czeka mnie to samo w maju, wiec daj znac jak juz bedziesz po ;)
musze pojechac do Polski na moim anulowanym (podobno) paszporcie, by moc odebrac moj..nowy dowod (bo starego nie mam ) :)
Ale nie spieszno mi stad dopiero nastapi to w maju

anyway- tez slyszalem ze wjechac mozna bez problemu ale nie od osob, ktore tak zrobily..
Perfekcje tworza rzeczy male, lecz ona sama jest wielka.
Awatar użytkownika
e-admin
Administrator
Posty: 2647
Rejestracja: śr maja 24, 2006 8:21 pm
Lokalizacja: Southampton

śr sty 20, 2010 12:23 am

Versus to jedz wyrobic paszport do konsulatu do Londka .. ja teraz wyrabialam a odbior mam na 22 lutego .. bedziesz mogl sobie normalnie pojechac i wrocic :)
[img]http://www.obrazki.info/miniatury/SugarwareZ-253.gif[/img]

[b]Będziesz pisał na temat, nie będziesz spamował, będziesz...[/b]

[img]http://img526.imageshack.us/img526/6522/ubd3874.png[/img]
Awatar użytkownika
Versus
Zasłużony W Boju
Posty: 254
Rejestracja: ndz kwie 13, 2008 9:55 am
Lokalizacja: Znienacka

śr sty 20, 2010 12:54 am

Ewelina pisze:Versus to jedz wyrobic paszport do konsulatu do Londka .. ja teraz wyrabialam a odbior mam na 22 lutego .. bedziesz mogl sobie normalnie pojechac i wrocic :)
a czy czasem zeby wyrobic paszport nie trzbea miec dowodu (ktorego nie mam? ;> )
Perfekcje tworza rzeczy male, lecz ona sama jest wielka.
agn_pias
Gość
Posty: 3
Rejestracja: wt sty 05, 2010 12:56 pm

pn mar 08, 2010 6:39 pm

Versus pisze:
agn_pias pisze:Musimy jechac do polski na poczatku lutego, mojemu 18 miesiecznemu synkowi skonczyla sie waznosc paszportu. Chcemy plynac norfolkiem do dunkierki. Na stronach konsulatu pisze ze mozna dostac sie do polski na niewaznym paszporcie. Jak to sie ma do sprawdzania paszportow na granicy UK/Francja?
nie wiem, ale czeka mnie to samo w maju, wiec daj znac jak juz bedziesz po ;)
musze pojechac do Polski na moim anulowanym (podobno) paszporcie, by moc odebrac moj..nowy dowod (bo starego nie mam ) :)
Ale nie spieszno mi stad dopiero nastapi to w maju

anyway- tez slyszalem ze wjechac mozna bez problemu ale nie od osob, ktore tak zrobily..
Odpisuję:
Skontaktowałam się z ambasadą i bardzo miła pani powiedziała mi że nie zdażyło się żeby francja zawróciła dziecko na granicy ale bywało tak w przypadku dorosłych. My przejechaliśmy bez problemu, nawet na daty nie spojżeli... teraz synek ma 5 letni biometryczny paszport (zdążyliśmy zaraz przed zmianą przepisów - teraz to tylko dzieci do 5 lat dostaja paszport na 1 rok)
Pozdrowienia i powodzenia
AGA
Awatar użytkownika
Versus
Zasłużony W Boju
Posty: 254
Rejestracja: ndz kwie 13, 2008 9:55 am
Lokalizacja: Znienacka

czw mar 11, 2010 9:34 pm

Dzieki za pamiec i info, dobrze ze u Was wyszlo git-owo. Co do niedawnej zmiany przepisow slyszalem, ale juz po tym, jak staly sie faktem. Tak wiec jesli idzie o paszport dla malej czeka mnie wpad do Londynu, co mnie akurat jakos bardzo nie boli.

Natomiast jesli chodzi o moj polanulowany paszport, to czy 'dziala' dowiem sie juz jutro, bo lece (tzn, jesli mnie wpuszcza na tym paszporcie) do Wloch :P
Troche byc moze igram z ogniem ale coz.. Najwyzej bedzie zabawnie, jesli sie okaze ze mnie nie wpuszcza na teren Wloch, ale tez nie odesla do UK, bo przeciez mam nieteges cos z paszportem. Tylko gdzie mnie odesla, do Polski? przeciez nawet stamtad nie przylecialem :P

coz, troche adrenaliny "spices up our lives"
tylko szkoda by bylo dziwnie spedzonego weekendu :P

zobaczymy jak to bedzie
Perfekcje tworza rzeczy male, lecz ona sama jest wielka.
bartsimpson
Gość
Posty: 2
Rejestracja: pn mar 22, 2010 5:45 pm

pn mar 22, 2010 5:54 pm

a czy czasem zeby wyrobic paszport nie trzbea miec dowodu (ktorego nie mam? ;> )[/quote]

Nie koniecznie. Ja mialem taka sytuacje, ze przyjechalem do Anglii jedynie z dowodem. Los chcial, ze go zgubilem. Ale logika podpowiada, ze musi byc jakies inne rozwiazanie formalne, zeby ten paszport wyrobic i byc w stanie wrocic do kraju. Otoz musisz miec odpis aktu urodzenia i najlepiej jakos osobe ze soba potwierdzajaca Twoja tozsamosc. pozdro
ODPOWIEDZ