AAT / ACCA / CIMA/ finansisci / planisci / bankowcy.. SOS!!

Archiwum od 2006
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Versus
Zasłużony W Boju
Posty: 254
Rejestracja: ndz kwie 13, 2008 9:55 am
Lokalizacja: Znienacka

sob sie 08, 2009 9:52 pm

Nie wiem czy ktos mi da rade slownie pomoc (nawet w formie psychologicznej terapii) ale co szkodzi sprobowac :)

Do osob, dla ktorych ktorekolwiek z pojec AAT, ACCA / CIMA / planowanie nie sa obce - prosbuje Was niniejszym wysoce goraco o porade!

Moja sytuacja po krotce, postaram sie nie wchodzic w co bardziej nudne detale, ale sila rzeczy rekordowo krotko nei bedzie:

- Studia ukonczylem na kierunku finanse i inwestycje, ale bylo to
juz 6 lat temu.
- Od blisko 4 lat pracowalem (i pracuje nadal) w sporej firmie jako
planista produkcji, pozniej demand planner ("awans" poziomy) Wiec metke juz mam.
- Nie mowie, ze jest zle i ze pracy nie lubie, jednak zawsze
bardziej ciagnelo mnie do finansow. NIE MAM w nich udokumentowanego
doswiadczenia, co snuje sie za mna od zawsze.
- Stuknelo pare miesiecy temu symboliczne 30 lat, i rozdarty a la drzewo obok Judyma zastanawiam sie wciaz nad proba "powrotu do korzeni" czyli do pracy w finansach
- Troche z glupia frant wystrzelilem do obecnego pracodawcy, ze
mysle o zrobieniu ACCA / CIMA, jesli mi to zafunduja - nie ukrywam
ze ku memu zaskoczeniu - pracodawca zgodzil sie. Niestety - wiaze
sie z tym lojalka.

2 cele:

- Chcialbym pracowac w finansach, najlepiej w kontrolingu ale
niekonieczniem tzn cel nadrzedny to robic to co lubie i mnie
naprawde interesuje
- Wazne, bym utrzymal przynajmniej 80-85% swoich obecnych zarobkow. Obecne na pewno nie sa powalajace, ale sa znosne na tyle, ze czuje, ze jest cos do stracenia.
Nie moge po prostu sobie pozwolic na znaczna obnizke (mieszkanie,
polroczne dziecko). Nawet na lekka obnizke nie bardzo - chyba, ze
tylko na rok-no max poltora.
- nie wiem czy moge duzo wiecej osiagnac w planingu - mysle, ze
szklany sufit juz blisko, co najwyzej moge zostac 'starszym'
planista, na menadzera sie nie nadaje, nie mam predyspozycji do
zarzadzania ludzmi. O ile wiem, zarobki potencjalnie moga mi
wzrosnac docelowo co najwyzej o 25-30% od poziomu na ktorym jestem i
potem to juz tylko nadganianie inflacji.

I teraz jestem w kropce.

Dylematy:

- Wiem, ze ACCA i CIMA to juz by bylo cos.Wiem, ze to nielatwe
egzaminy, ale mysle, ze dalbym rade, majac potezna motywacje. Z
drugiej strony wiaze sie to z tym, ze przez kolejne 2-3 lata jestem
praktycznie uwiazany w planowaniu. Wiec cel ciezko osiagnac - bo jak
to przejsc do finansow?? W ramach firmy nie moga mi zagwarantowac.
- Rzucajac obecna prace i idac do innej firmy, nikt nie zaproponuje
mi ACCA ani CIMA, bo jako pracownik w dziale finansowym jestem
Tabula Rasa. Jaki pracodawca by chcial szczerze inwestowac w swiezaka, ktory skonczy w tym roku 31 lat, skoro ma przed soba palete mlodszych (co prawda o 1/4 generacji, ale jednak) mlodych wilczkow?

Wszelkie rady, sugestie bardzo, bardzo mile widziane. Zalezy mi na
nich od osob, stojacych z boku.
Krytyka tez jak najbardziej, ale prosilbym, zeby nie stanowila 100%
posta, innymi slowy niech sobie jest, ale prosze tez o sugestie jak
naprawic bledy w moim mysleniu, znaczy sie zeby krytyka byla
konstruktywna.

Zalaczam czirsy i smajle:-))
Perfekcje tworza rzeczy male, lecz ona sama jest wielka.
a-rt

pn sie 10, 2009 7:47 am

spowiedz finansisty - kazdy dokonuje w zyciu jakis wyborow - ogolnie to musisz napewno wyluzowac bo dalej sfiksujesz - proponuje ci wziac pod uwage za i przeciw a wewn glos podsunie ci prawidlowe rozwiazanie

ave maria
Awatar użytkownika
Versus
Zasłużony W Boju
Posty: 254
Rejestracja: ndz kwie 13, 2008 9:55 am
Lokalizacja: Znienacka

pn sie 10, 2009 12:15 pm

a-rt pisze:spowiedz finansisty - kazdy dokonuje w zyciu jakis wyborow - ogolnie to musisz napewno wyluzowac bo dalej sfiksujesz - proponuje ci wziac pod uwage za i przeciw a wewn glos podsunie ci prawidlowe rozwiazanie

ave maria
Pochwa Lony,

Po zintensyfikowanym skupieniu sie, wprowadzeniu zmyslow w 26-ty wymiar, uscisnieciu w dloni broszki z wizerunkiem Chucka Norrisa, zawezwaniu posilkow w postaci dodatkowych energii co zalegaja gdzies w kosmosie i wsluchaniu sie w wewnetrzny glos, uslyszalem:
- Ja tam nie wiem. Rob co chcesz :twisted:


Inne pomysly? ;>
Perfekcje tworza rzeczy male, lecz ona sama jest wielka.
Awatar użytkownika
Altair
Nowicjusz
Posty: 44
Rejestracja: sob paź 20, 2007 12:52 pm
Lokalizacja: Wrocław/Southampton

pn sie 10, 2009 12:40 pm

Kulek mocy probowales? :->
Kazde forum musi miec swojego trolla...
Ale dlaczego dostalem etat akurat na tym?
Awatar użytkownika
e-admin
Administrator
Posty: 2647
Rejestracja: śr maja 24, 2006 8:21 pm
Lokalizacja: Southampton

pn sie 10, 2009 1:31 pm

Przede wszystkim radze zobaczyc jaka jest róznica miedzy AAT/CIMA/ACCA

AAT - nauczylbys sie tam podstaw ksiegowosci ale rowniez tematow ktore nie beda ci potrzebne, typu rozliczenia podatkowe.
CIMA - ukierunkowana jest bardziej na Managaement Accounting
Management accounting is concerned with the provisions and use of accounting information to managers within organizations, to provide them with the basis to make informed business decisions that will allow them to be better equipped in their management and control functions.
I mysle, ze tutaj skoro jestes planista ten kierunek bylby najbardziej trafiony.
ACCA - Tutaj pojawiajá sie schody - ,,You must have 3 years relevant practical experience, which can be obtained before, during or after your exams. This is known as the Practical Experience Requirement (PER). You will be asked to provide ACCA with an online annual return to show the experience you have achieved during the preceding year, which has to be authorised by a workplace mentor.'' 16 egzaminow i ogolne pojecie o ksiegowosci.

Napisze cos wiece w domu ... na lunchu ciezko pomyslec ;)
[img]http://www.obrazki.info/miniatury/SugarwareZ-253.gif[/img]

[b]Będziesz pisał na temat, nie będziesz spamował, będziesz...[/b]

[img]http://img526.imageshack.us/img526/6522/ubd3874.png[/img]
Awatar użytkownika
Versus
Zasłużony W Boju
Posty: 254
Rejestracja: ndz kwie 13, 2008 9:55 am
Lokalizacja: Znienacka

pn sie 10, 2009 2:56 pm

Ewela pisze:Przede wszystkim radze zobaczyc jaka jest róznica miedzy AAT/CIMA/ACCA

AAT - nauczylbys sie tam podstaw ksiegowosci ale rowniez tematow ktore nie beda ci potrzebne, typu rozliczenia podatkowe.
CIMA - ukierunkowana jest bardziej na Managaement Accounting
Management accounting is concerned with the provisions and use of accounting information to managers within organizations, to provide them with the basis to make informed business decisions that will allow them to be better equipped in their management and control functions.
I mysle, ze tutaj skoro jestes planista ten kierunek bylby najbardziej trafiony.
ACCA - Tutaj pojawiajá sie schody - ,,You must have 3 years relevant practical experience, which can be obtained before, during or after your exams. This is known as the Practical Experience Requirement (PER). You will be asked to provide ACCA with an online annual return to show the experience you have achieved during the preceding year, which has to be authorised by a workplace mentor.'' 16 egzaminow i ogolne pojecie o ksiegowosci.

Napisze cos wiece w domu ... na lunchu ciezko pomyslec ;)
Dzieki! Nie omieszkam polknac wzrokiem Twojego posta, ktory nadchodzi,
Zebys sie w tej kwestii na darmo nie produkowala dodam, ze ifo dot. AAT mozesz sobie smial odarowac, to akurat mam (zrobione cos 2 czy 3 lata temu w ramach odswiezenia studiow...tj oprocz projektu bo mi sie nie chcialo dokonczyc :P )
Tu sie raczej rozchodzi o ACCA / CIMA - AAT mial tylko przyciagnac uwage forumowych ludzi, ktorzy wiedza o cyzm mowa (co jak widac nawet wyszlo :) )
Perfekcje tworza rzeczy male, lecz ona sama jest wielka.
Awatar użytkownika
e-admin
Administrator
Posty: 2647
Rejestracja: śr maja 24, 2006 8:21 pm
Lokalizacja: Southampton

pn sie 10, 2009 6:56 pm

Versus pisze: 2 cele:

- Chcialbym pracowac w finansach, najlepiej w kontrolingu ale
niekonieczniem tzn cel nadrzedny to robic to co lubie i mnie
naprawde interesuje
- Wazne, bym utrzymal przynajmniej 80-85% swoich obecnych zarobkow. Obecne na pewno nie sa powalajace, ale sa znosne na tyle, ze czuje, ze jest cos do stracenia.
Nie moge po prostu sobie pozwolic na znaczna obnizke (mieszkanie,
polroczne dziecko). Nawet na lekka obnizke nie bardzo - chyba, ze
tylko na rok-no max poltora.
- nie wiem czy moge duzo wiecej osiagnac w planingu - mysle, ze
szklany sufit juz blisko, co najwyzej moge zostac 'starszym'
planista, na menadzera sie nie nadaje, nie mam predyspozycji do
zarzadzania ludzmi. O ile wiem, zarobki potencjalnie moga mi
wzrosnac docelowo co najwyzej o 25-30% od poziomu na ktorym jestem i
potem to juz tylko nadganianie inflacji.
Najlepiej będzie jeśli zajrzysz tutaj i tutaj
Poczytasz jakie sa papiery do zdania i dopasujesz swoje zainteresowania.
Z tego co widzę to ACCA ma więcej z audit(u) i chyba najbardziej by pasowała do Twoich zainteresowań. Jednak należy mieć co najmniej 3 lata doświadczenia, a praca magisterska musi być pisana na podstawie zawodu jaki się wykonuje.
A jeśli chodzi o lojalność, to rzeczywiście lepiej jest samemu sobie opłacać kursy. Biorąc pod uwagę, to że pracodawca chce opłacić Twój kurs, warto by było się pokusić zwłaszcza, że będziesz miała większe możliwości przekwalifikowania w tej samej firmie, oczywiście o ile Cię ta sama firma interesuje. Jeśli już w tej chwili możesz liczyć na przychylność pracodawcy myślę, że nie powinien stać na przeszkodzie przy zmianie stanowiska.
Niebawem też będę stała przed widmem wyboru następnego kroku w mojej edukacji i tez nie wiem czy to będzie CIMA, ACCA czy CIPFA. Podejrzewam, że głównym czynnikiem decydującym o tym co będe studiować będzie praca w danym czasie.
Decisions Decisions Decisions :(
[img]http://www.obrazki.info/miniatury/SugarwareZ-253.gif[/img]

[b]Będziesz pisał na temat, nie będziesz spamował, będziesz...[/b]

[img]http://img526.imageshack.us/img526/6522/ubd3874.png[/img]
a-rt

pn sie 10, 2009 11:25 pm

Nie mowie, ze jest zle i ze pracy nie lubie, jednak zawsze
bardziej ciagnelo mnie do finansow.

tu sobie sam odpowiedziales


dla mnie masz rozdwojenie jazni i powinienes udac sie do specjalisty
Awatar użytkownika
Versus
Zasłużony W Boju
Posty: 254
Rejestracja: ndz kwie 13, 2008 9:55 am
Lokalizacja: Znienacka

śr sie 12, 2009 5:42 pm

Ewela pisze:
Versus pisze: Najlepiej będzie jeśli zajrzysz tutaj i tutaj
Poczytasz jakie sa papiery do zdania i dopasujesz swoje zainteresowania.
Z tego co widzę to ACCA ma więcej z audit(u) i chyba najbardziej by pasowała do Twoich zainteresowań. Jednak należy mieć co najmniej 3 lata doświadczenia, a praca magisterska musi być pisana na podstawie zawodu jaki się wykonuje.
No nic, troche poczytalem (ale nie od deski do deski jeszcze, bo sporo tej e-makulatury jest) i wyglada na to, ze i tu i tu zycza sobie i to calkiem okazalego doswiadczenia :-(

http://www2.cimaglobal.com/cps/rde/xchg ... l/1306.htm

"Practical experience

Becoming a CIMA member is not simply a matter of passing the exams. You also need a minimum of three years' relevant practical experience before you can call yourself a chartered management accountant, or use the letters ACMA after your name.

Make it part of your career plan to fulfil the requirements for membership and have your practical experience assessed.

You need to familiarise yourself with the practical experience requirements and start to make notes as soon as you begin your relevant practical experience "

i tez z:

www2.cimaglobal.com/cps/rde/xchg/SID-0A82C289-DF450C9F/live/root.xsl/1316.htm

"Requirements

What are the practical experience requirements?
The practical experience requirements describe the range of work experience you need to gain to become a CIMA member. They are broken down into three areas to show the wide range of functions carried out by management accountants:

You can view the basic, core and supplementary requirements by using the links provided above or you can download a copy of the practical experience requirements brochure (PDF 318KB).

Are the requirements the same for students working in different employment sectors?
Yes. The practical experience requirements are the same for everyone regardless of the area in which they work. The requirements have been designed to be applicable across the broad range of business sectors, geographic and cultural environments. This should enable most management accounting students, whatever their training situation, to obtain experience which meets the requirements.

If some, or all, of the experience you wish to submit is in an academic environment, or is in audit, please read the guides provided. The academic (PDF 48KB), internal audit (PDF 33KB) and external audit (PDF 33KB) guidelines explain whether the experience you have gained in these areas can be used as part of your application. If you are working in practice please refer to the training in practice guidelines.

If you are not working, please refer to the careers section.

How much experience do I need?
You will need a minimum of three years relevant practical experience, some or all of which may have been gained before registering as a CIMA student.

You are not expected to have covered every single aspect of the practical experience requirements. However, you do need to have a good spread of experience across the three areas including at least 18 months in the core area.

Passed finalists who have a minimum of three years’ senior/strategic experience, in addition to the three years' relevant experience required for associate membership, can apply for direct entry to fellowship."

Ehh.. czyli ze bledne kolo :-/ nic, jeszcze bede doczytywal.. bo jest tego troche i w 15 minut przy kawce tematu nie wyczerpie.. ale w jaskarwych kolorach tego nie widze.

Co nie umniejsza nic w wdziecznosci za zainteresowanie - dzieki :)
Perfekcje tworza rzeczy male, lecz ona sama jest wielka.
ODPOWIEDZ