Polskie dzieci w Anglii

Wszystko dla obecnych i przyszłych rodziców.

Moderator: pauli

kasiap
Nowicjusz
Posty: 35
Rejestracja: ndz lip 08, 2007 11:14 pm
Lokalizacja: Southampton

czw wrz 20, 2007 3:37 am

Czy zastanawialiscie sie nad sytuacja polskich dzieic w Anglii? Ostatnio mialam pewne refleksje na ten temat. Chcialabym poznac wasze opinie. Mysle ze caly ciezar pobytu polskich rodzin w Anglii biora na siebie polskie dzieci. Zastanawiam sie jak sa odbierane w szkolach, czy sa dyskryminowane. Wiem jak straszne i bezlitosne potrafia byc dzieci i zastanawiam sie czy nasi mali obywatele spotykaja sie z wieloma sytuacjami ponizania ze wzgledu na to ze sa Polakami. Skoro dorosli maja tyle problemow w pracy zwiazanych z dyskryminacją to napewno dzieci maja ich rowniez wiele. Ciekawa jestem jak sobie radzą.?
ALbo wyobrazmy sobie ze po paru latach ich rodzice decyduja sie wrocic do kraju i te biedne dzieci maja znowu problemy w szkole tym razem z jezykiem polskim. Ich rodzice zapracowani a moze leniwi nie pomagaja im w nauce polskiego, a moze poprostu nie chca ich obciążać, w nauce angielskiego tez czesto nie moga im pomoc. Mysle ze ich sytuacja musi byc bardzo ciezka. Zastanawiam sie czy rodzice podejmujac pewne zyciowe decyzje mysla o dzieciach.
Rodzice zabierzcie glos w tej sprawie i powiedzcie jakie problemy napotykacie i jakie problemy maja wasze dzieci?!!!
Awatar użytkownika
NaDi@30
Zawodowiec
Posty: 1128
Rejestracja: wt lip 24, 2007 8:35 pm
Lokalizacja: So`ton

czw wrz 20, 2007 10:48 am

w tej chwili moj syn nie ma zadnych problemow jest bardzo lubianym chlopcem,ale w momencie kiedy dalam go do przedszkola po jakis 2 tygodniach problem sie pojawil byc moze to byla klimatyzacja napewno byl to tez stres zwiazany z zachowaniami dzieci.mianowicie Maxowi poswiecano wiecej czasu totez czasami bylo zle odbierane przez dzieci,ale zostalo im to wytlumaczone ,ze Max jest obcokrajowcem,ze nalezy sie nie nasmiewac tylko traktowac go na rowni.owszem sam Max przezyl ta aklimatyzacje,gdyz nie jadl w ogole nic i zaczal sie moczyc.problem trwal 2 tygodnie teraz to jest inne dziecko nawet nie moge przyjsc po niego wczesniej bo sie buntuje.chce byc zawsze 1 i ostatni wychodzic :wink:
[img]http://img.userbars.pl/23/4487.png[/img] [img]http://img.userbars.pl/32/6346.gif[/img]


Bóg mnie stworzył,diabeł opętał.Na zawsze będę
grzeszna i święta...

gg:2306643
Sunvill
Gość
Posty: 17
Rejestracja: śr wrz 19, 2007 9:27 pm
Lokalizacja: Southampton/Olsztyn
Kontakt:

czw wrz 20, 2007 1:10 pm

Moja corka zostala bez problemowo przyjeta w szkole zarowno przez nauczycieli jak i rowiesnikow. Jest lubiana a po angielsku nawija lepiej niz ja sama ;) plus ma akcent co sie liczy.
kasiap
Nowicjusz
Posty: 35
Rejestracja: ndz lip 08, 2007 11:14 pm
Lokalizacja: Southampton

pt wrz 21, 2007 12:14 am

a jak z jezykiem polskim u waszych pociech?
Awatar użytkownika
NaDi@30
Zawodowiec
Posty: 1128
Rejestracja: wt lip 24, 2007 8:35 pm
Lokalizacja: So`ton

pt wrz 21, 2007 12:13 pm

ja do swojego mowie po polsku ale maly miesza 3 slowa angielskie jedno polskie z tym ze ma 3 i pol roku :wink:
[img]http://img.userbars.pl/23/4487.png[/img] [img]http://img.userbars.pl/32/6346.gif[/img]


Bóg mnie stworzył,diabeł opętał.Na zawsze będę
grzeszna i święta...

gg:2306643
Sunvill
Gość
Posty: 17
Rejestracja: śr wrz 19, 2007 9:27 pm
Lokalizacja: Southampton/Olsztyn
Kontakt:

pt wrz 21, 2007 2:35 pm

Moja mala tak samo - po polsku coraz gorzej...
Awatar użytkownika
pauli
Zasłużony W Boju
Posty: 399
Rejestracja: pn mar 26, 2007 9:22 pm

pt wrz 21, 2007 11:39 pm

Nic mnie to nie pocieszylo,Nadia i Sunvill. Mialam juz plan jak tu dzieciaka polskiego wyuczyc. Dodam, ze dwujezyczna bestia, bo dad i tata w uzyciu juz od dlugiego czasu. Mama jej jeszcze przez usta nie przeszla...
No a odnosnie tematu, to owszem najgorsze byly pierwsze dni, ale dzieciaki sie szybko adaptuja( o primary school mowie), poza tym to nie sa jedyne dzieci 'emigrantow', zadnym dziwolagiem egzotycznym dla tubylcow nie sa...I tworza swoje polskie lobby( niech im bedzie, beda przyszloscia narodu...)w szkole. Na pewno jest to szok, ale rodzina powinna byc razem, to dla parolatkow najwazniejsze. I pewnie rodzice wzieli pod uwage tzw. dobro dziecka zanim je tu sciagneli
gg2833495

[img]http://images49.fotosik.pl/33/c0194fb46e7b99ff.jpg[/img]

Everyone is entitled to my opinion.
Awatar użytkownika
marrszoo
Gość
Posty: 18
Rejestracja: sob wrz 29, 2007 9:22 pm
Lokalizacja: Southampton

ndz wrz 30, 2007 9:33 am

Mam córkę, 9 lat i chodzi do angielskiej szkoły od roku. Na początku było ciężko, nie chciała chodzić, choć bawiła się całkiem dobrze. Jako że rok temu pierwsze dwa tygodnie września była w polskiej szkole, to miała też polskie podręczniki które aż do końca z nią przerabialiśmy.

W klasie miała polską koleżankę, która mówiła juz dobrze po angielsku, więc była osobistym tłumaczem Ady (córki). Dopiero w styczniu koleżanka została przeniesiona do innej szkoły i Ada musiała sobie sama radzić. To było niesamowite jak w pół roku skoczyła z angielskim i kontaktami z rówieśnikami. Wcześniej to była tylko ta koleżanka. Teraz Ada ma koleżanki i kolegów nie tylko wśród anglików, ale i innych narodowości. Jest lubiana w klasie, chętnie pomaga innym dzieciom, dobrze się uczy i nauczyciele ją chwalą.

Przez ten rok nie spotkaliśmy się z żadnym poważnym konfliktem ze strony innych dzieci, jednynie kiedyś na początku Ada stwierdziła że angielki nie chcą się z nią bawić bo po prostu się nie rozumieją. Teraz jk zapytałem Adę czy chciałaby wrócić do Polski, do tamtych koleżanek i szkoły to ppowiedziała, że nie bardzo, że jej tu też dobrze, że ma koleżanki itp. :) Ucieszyliśmy się z żoną z tego.

Co do języka polskiego, to zaczyna popełniać drobne błędy gramatyczne, ale staramy się dużo z nią rozmawiać i poprawiać te językowe potkniecia.
Awatar użytkownika
skajdra
Nowicjusz
Posty: 80
Rejestracja: pn gru 31, 2007 5:06 am

sob sty 05, 2008 11:45 pm

Moja corka kiedy tutaj przyjechala miala 4 lata i zaczal sie prwdziwy koszmar to jak bardzo zbuntowala sie przeciwko pobytowi tutaj przeciwko rozlace z moimi rodzicami bylo dla mnie kompletnym zaskoczeniem i niesamowitym obciazeniem. Liczylam sie z czasem przejsciowym ale nie liczylam sie az z czyms takim...plakalam mamie do sluchawki pytajac co mam robic bo jak patrze na nia to widze ale nie moje dziecko.Trwalo to prawie rok ale teraz jest ok...co nie znaczy ze panna ma odmienne zdanie na temat pobytu tutaj. Jedyne co mnie cieszylo ze chciala chodzic do szkoly i nadal lubi. Jednak my nie wracamy podejmujac decyzje o wyjezdzie podejmowalam ja swiadomie ze jest to podroz w jedna strone bynajmniej tak dlugo poki edukacja naszej ksiezniczki sie nie skonczy.
emka
Gość
Posty: 10
Rejestracja: ndz paź 28, 2007 12:11 pm
Lokalizacja: Southampton, Coxford

śr sty 09, 2008 8:13 pm

Mam takie pytanie. Jak wyglada sprawa przeniesienia dziecka w trakcie roku szkolnego z PL do UK? Czy jest to w ogole mozliwe? Dziewczyna ma 14 lat, jakos tam sie w angielskim rozeznaje, teraz jest w 2 klasie gimnazjum. Gdzie i kogo pytac? Z tego co wiem musialaby isc do secondary school, ale nie bardzo wiadomo gdzie sie dowiadywac o taka mozliwosc. Bede wdzieczny za informacje, sprawa jest dosc pilna.
Awatar użytkownika
skajdra
Nowicjusz
Posty: 80
Rejestracja: pn gru 31, 2007 5:06 am

śr sty 09, 2008 11:10 pm

Ja poszlam do najblizszej szkoly, bo cora moja tez zaczynala od polowy roku powiedzieli mi ze nie ma problemu date kiedy ma przyjsc dziecko do szkoly dali papierek do wypelnienia i po sprawie ale co prawda to byla infant school
Awatar użytkownika
pauli
Zasłużony W Boju
Posty: 399
Rejestracja: pn mar 26, 2007 9:22 pm

czw sty 10, 2008 2:00 pm

Emka, w City Council powinni ci pomoc, liste szkol wreczyc, wyjasnic jak i co. I potem juz sie rozejrzec za szkola. Polacy chwala sobie katolickie szkoly srednie, podobno maja wyzszy poziom niz te panstwowe.
http://www.direct.gov.uk/en/EducationAn ... /index.htm
Prosze , oto link do poczytania, jest troche o szkolach.
Powodzenia :)
I przypomnialo mi sie troche o szkolach srednich z linkami, itepe, napisala Aneczka:
http://sotland.pl/forum/viewtopic.php?t=41
Warto poczytac.
gg2833495

[img]http://images49.fotosik.pl/33/c0194fb46e7b99ff.jpg[/img]

Everyone is entitled to my opinion.
igaa
Gość
Posty: 3
Rejestracja: pt sty 18, 2008 1:30 pm

pn sty 21, 2008 12:38 pm

Ja dopiero zastanawiam się nad wyjazdem dlatego uważnie czytam wasze wypowiedzi na fotum. Mam takie pytane: Czy w szkocji funkcjonują polskie przedszkola? I jak jest ze sklepami dla dzieci, czy artykuły dla dzieci różnią się bardzo ceną od tych w Polsce? Do tej pory wszystkie artykuły dla niemowląt kupowałam w 4kids teraz musze przerzucić się na inny sklep dla dzieci. Możecie coś polecić?
Awatar użytkownika
Nathaniel
Nowicjusz
Posty: 31
Rejestracja: śr sty 16, 2008 9:12 am
Lokalizacja: Southampton

pn sty 21, 2008 1:29 pm

emka pisze:Mam takie pytanie. Jak wyglada sprawa przeniesienia dziecka w trakcie roku szkolnego z PL do UK? Czy jest to w ogole mozliwe? Dziewczyna ma 14 lat, jakos tam sie w angielskim rozeznaje, teraz jest w 2 klasie gimnazjum. Gdzie i kogo pytac? Z tego co wiem musialaby isc do secondary school, ale nie bardzo wiadomo gdzie sie dowiadywac o taka mozliwosc. Bede wdzieczny za informacje, sprawa jest dosc pilna.
Znowu spóźniona odpowiedź...
Przeniesienie jest możliwe i n ie ma z tym żadnych problemów nawet w połowie roku szkolnego, chyba że mielibyście upatrzoną jakąś szkołę i za wszelką cenę chcielibyście tam córkę wysłać - w takim wypadku należy się zapisać na tzw. "waiting list" tej szkoły a w międzyczasie wysłać pociechę do szkoły najbliższej, która ma Was w swoim "catchment area". Jeśli jesteście w catchment area danej szkoły - takowa raczej zawsze przyjmie Wasze dziecko, chyba że jest wyjątkowo przeludniona).

Osobiście jednak sądzę, że wyrywanie 14-to latki z korzeniami z polskiej szkoły i przenoszenie jej tutaj na ostatni rok/2lata nauki to robienie jej strasznej krzywdy. Dlaczego?
Z doświadczenia mojej żony, która pracuje w szkole (dokładnie w 2 różnych: primary i secondary) wiem, ze dzieci, które nie znają bardzo dobrze angielskiego mają straszne problemy z nadrobieniem różnicy programowej między szkołą polską a angielską - po pierwsze, a po drugie (to ważniejsze) nie są w stanie nauczyć się angielskiego w stopniu wystarczającym do zdania egzaminów GCSE (General Certificate of Secondary Education) na dobrą ocenę. Raczcie zauważyć, że taki egzamin w Anglii ma wagę naszej matury i na podstawie ocen z egzaminów GCSE opiera się możliwość dalszej edukacji w, np. college- lub też takiej możliwości brak.
Zaznaczam również,ze egzaminu GCSE nie można poprawić na lepszą ocenę, anie odłożyć.
Bardzo łatwo, natomiast, można przkształcić polskie świadectwo w jego angielski odpowiednik. Tedy szczerze radzę - jeśli zależy Wam na udostępnieniu Waszej córce możliwości pozyskania dobrej edukacji w UK - pozwólcie jej najpierw skończyć szkołę w Polsce.
Nauczyciele angielscy w ostatnich klasach secondary school są zbyt skupieni na wspieraniu swoich pupili w robieniu wszelakich projektów, żeby chciało im się wspierać Wasze dzieci w tyb, by chociaż po części dociąnęły do poziomu reszty dzieci. Zwykle taki obowiązek zrzucany jest na Leraning assistants lub - jeśli szkoła takowych posiada - Bilingual learning asistants, a ci również nie są w stanie pomóc wszystkim dzieciom w szkole...
Zrobicie, a może już nawet zrobiliście co chcieliście, ale ja bym raczej pozwolił swojemu dziecku skończyć szkołę w Polsce, a dopiero po tym je tu ściągnąć.
[img]http://i54.photobucket.com/albums/g86/VladicKa/rofl.gif[/img]

.:Chłop ze wsi wyjdzie, wieś z chłopa - nigdy!:.
bajkamrowa
Nowicjusz
Posty: 58
Rejestracja: czw mar 01, 2007 4:57 pm

wt sty 22, 2008 12:43 am

igaa te same produkty znajdziesz tu wszedzie:)
ODPOWIEDZ