PRAWO JAZDY W UK PO POLSKU

Posty związane z naszymi furami
jackk30
Gość
Posty: 2
Rejestracja: czw kwie 26, 2007 4:55 pm

wt maja 15, 2007 12:42 pm

Prawo Jazdy pierwsze kroki......


Pozyteczne informacje dla poczatkujacych.

Zeby rozpoczac nauke jazdy, musimy najpierw uzyskac tymczasowe prawo jazdy "Provisional Driving License" . W celu uzyskania odpowiedniego formularza, nalezy udac sie na poczte i poprosic o "Application form for Provisional Driving License". Po wypelnieniu aplikacji, zalaczamy fotografie i postal order( czek pocztowy, ktory wykupujemy na poczcie ) o wartosci Ł38 ( koszt tymczasowego prawa jazdy ), wysylamy to wszystko zalaczajac paszport lub inny dokument tozsamosci, do DVLA ( adres podany jest na formularzu ).UWAGA!Zanim wyslesz postal order upewnij sie ,ze koszt wynosi Ł38( cena mogla sie zmienic )Do 3, 4 tygodni powinienes otrzymac tymczasowe prawo jazdy ze znaczkiem "L". Teraz mozesz wyruszyc na podboj brytyjskich drog!
Tymczasowe Prawo Jazdy upowaznia nas do jazdy po publicznych drogach w towarzystwie innego kierowcy, ktory posiada prawo jazdy dluzej niz 3 lata i ma wiecej niz 21 lat ! W Wielkiej Brytanii nie ma obowiazku wyjezdzenia okreslonej ilosci godzin ( jeszcze nie ma, ale chodza sluchy ze ma to byc wprowadzone ), tak wiec zamiast placic za kurs ( jedna lekcja jazdy kosztuje okolo Ł30!) lepiej jest zakupic swoj wlasny pojazd, zwlaszcza ze mozemy zdawac na nim egzamin praktyczny! Jest to duzym ulatwieniem dla poczatkujacego kierowcy, jesli uczy sie jezdzic i zdaje egzamin na swoim wlasnym samochodzie. Tymczasowe prawo jazdy upowaznia nas do jazdy po drogach przez okres 10 lat, ale tylko w towarzystwie ! Egzamin teoretyczny mozna podjac, kiedy czujemy sie na silach, rezerwujac termin na stronie DSA - www.dsa.gov.uk Istnieje mozliwosc zdawania egzaminu teoretycznego po polsku! Wyglada to w ten sposob, ze na monitorze komputera pojawiaja sie pytania i odpowiedzi po angielsku, natomiast przez sluchawki, lektorka czyta polska wersje jezykowa.Egzamin teortyczny sklada sie z dwoch czesci:pierwsza to wspomniane juz pytania i odpowiedzi, druga to symulacje jazdy na drodze z pojawiajacymi sie zagrozeniami w postaci np.owiec. Aby przygotowac sie do drugiej czesci egzaminu ( obie czesci sa traktowane jako jedna calosc i zawalenie ktorejkolwiek, konczy sie oblaniem ),nalezy zakupic w ksiegarni plyte DVD "Hazard Perception "-postrzeganie zagrozen. UWAGA!Na plycie znajduje sie 10 wideoklipow i sa one zupelnie inne niz te na egzaminie, co wiecej na egzaminie jest ich 14 ! Bez gruntownego przerobienia "hazard perception" nie ma szans na zdanie egzaminu ! Pomimo tego, ze wszystko to brzmi dosc skoplikowanie, zapewniam , ze egzamin teoretyczny jest latwy a pytania ulozone sa pod brytyjski intelekt - czytaj - sa proste. Po zdaniu teorii mamy dwa lata na podjecie egzaminu praktycznego. Koszt egzaminu teoretycznego to okolo Ł21.50, zas praktycznego to Ł 48. Koszt plyty "hazard perception " to Ł16 . Nie posiadam zadnych informacji na temat kosztow zwiazanych z prawem jazdy na ciezarowki/autobusy czy motocykle,ale chetnie o tym od was uslysze. Nie prowadze kursow nauki jazdy ( z mojej wiedzy wynika, ze jest tylko jeden Polski instruktor nauki jazdy w Glasgow,Pan Marek Debiczak 07851644865 ). Na tej stronie mozesz nabyc tlumaczenie pytan i odpowiedzi wraz z zeskanowanymi fotografiami i rysunkami.Chetnych zapraszam i zycze powodzenia na egzaminach ! Jesli chcesz poprobowac testow zanim pojdziesz zdawac, wejdz na :http://www.2pass.co.uk/35test.htm.Jezeli potrzebujesz informacji na temat kategorii prawa jazdy innych niz osobowe, wejdz na oficjalna strone DSA:http://www.dsa.gov.uk/
lemonman
Nowicjusz
Posty: 56
Rejestracja: czw kwie 05, 2007 8:48 pm
Lokalizacja: Southampton

czw maja 17, 2007 9:05 pm

Mały dodatek do "provisional driving license"- towarzysz, który uczy nas jeździć musi być posiadaczem angielskiego prawa jazdy, polskie odpada.
Masz sprawę? - gg 4855380
jackk30
Gość
Posty: 2
Rejestracja: czw kwie 26, 2007 4:55 pm

pt maja 18, 2007 12:27 pm

PRZETLUMACZYLEM WSZYSTKIE KATEGORIE I NIE SPOTKALEM SIE NIGDZIE Z TYM, ZE TOWARZYSZ MUSI MIEC BRYTYJSKIE PRAWO JAZDY :)BO I DLACZEGO ? MUSI MIEC POWYZEJ 21 LAT I POSIADAC PRAWKO OD CONAJMNIEJ LAT 3!!!
Aga_B
Gość
Posty: 9
Rejestracja: ndz wrz 16, 2007 11:42 pm
Lokalizacja: Southampton

wt lis 13, 2007 4:31 pm

Hej!!
Mam pytanko, może ktoś, ktokolwiek, słyszał jednak o polskim instruktorze? Barzo byłabym wdzięczna na jakieś namiary na instruktora z southampton lub okolic. dzięki wielkie papa
Awatar użytkownika
NaDi@30
Zawodowiec
Posty: 1128
Rejestracja: wt lip 24, 2007 8:35 pm
Lokalizacja: So`ton

wt lis 13, 2007 6:24 pm

Ja wiem tylko o tym wymienionym w powyzszym poscie :wink: Nie slyszalam za to nic o tym,aby byl jakis rodak w naszych okolicach :wink:
[img]http://img.userbars.pl/23/4487.png[/img] [img]http://img.userbars.pl/32/6346.gif[/img]


Bóg mnie stworzył,diabeł opętał.Na zawsze będę
grzeszna i święta...

gg:2306643
lemonman
Nowicjusz
Posty: 56
Rejestracja: czw kwie 05, 2007 8:48 pm
Lokalizacja: Southampton

wt lis 20, 2007 8:17 pm

OK zalozmy, ze wybralem taka opcje: zamiast kupowac lekcje z instruktorem (gdzie kazda kosztuje mniej wiecej 20Ł ) jezdze wlasnym, zakupionym przez mnie samochodem wraz z towarzyszem, tym tez samochodem mam zamiar potem zdawac egzamin. Czy sa jakies ograniczenia dotyczace tegoz samochodu, ktorym jezdze z naklejona L? Jakies ograniczenia dotyczace pojemnosci silnika itp?
Masz sprawę? - gg 4855380
Awatar użytkownika
Radek
Zaczyna Działać
Posty: 134
Rejestracja: czw lis 01, 2007 8:11 pm
Lokalizacja: Southampton

wt lis 20, 2007 8:43 pm

lemonman z tego co wiem to nie ma ograniczen odnosnie pojemnosci, ale ty musisz posiadac ubezpieczenie na samochod, albo jezeli jezdzisz czyims samochodem i ktos nakleil na niego L musisz byc dopisany jako do jego ubezpieczenia, oczywiscie wiaze sie to z kosztami gdyz jako osoba teoretycznie bez mozliwosci samodzielnego poruszania sie czyli niejako bez prawa jazdy zaplacisz za swoje ubezpieczenie znacznie wiecej
to tyle co wiem i pozdrawiam lemonman do nastepnej zabawy
Awatar użytkownika
NaDi@30
Zawodowiec
Posty: 1128
Rejestracja: wt lip 24, 2007 8:35 pm
Lokalizacja: So`ton

śr lis 21, 2007 7:59 am

lemonman zeby moc zdawac swoim autkiem to powinno posiadac wspomaganie :wink:
[img]http://img.userbars.pl/23/4487.png[/img] [img]http://img.userbars.pl/32/6346.gif[/img]


Bóg mnie stworzył,diabeł opętał.Na zawsze będę
grzeszna i święta...

gg:2306643
Awatar użytkownika
Radek
Zaczyna Działać
Posty: 134
Rejestracja: czw lis 01, 2007 8:11 pm
Lokalizacja: Southampton

sob lis 24, 2007 4:58 pm

lemonman no i autko powinno miec kierownice :D
Awatar użytkownika
Edith
Zaczyna Działać
Posty: 128
Rejestracja: wt maja 15, 2007 7:07 pm
Lokalizacja: Southampton

sob lis 24, 2007 5:43 pm

Nie slyszalam o polskim instruktorze ale jesli bedziecie zdawac egzamin u angielskiego egzaminatora to moim zdaniem lepiej uczyc sie po angielsku, pozniej jest latwiej zdac,wiadomo czego egzaminator oczekuje. Osobiscie polecam moja instruktorke dzieki ktorej zdalam za 1wszym razem :wink: jest przecierpliwa, ma wspaniale podejscie do ucznia i goraco ja polecam!
Pracuj jakbyś nie potrzebował pieniędzy...
Kochaj jakby nikt Cię nigdy nie zranił...
Tańcz jakby nikt nie patrzył...
Spiewaj jakby nikt nie słuchał...
Zyj jakby to było niebo na ziemi...
--------
gg 5327934
magda
Nowicjusz
Posty: 70
Rejestracja: czw lip 19, 2007 1:34 pm
Lokalizacja: lordshill

ndz mar 23, 2008 11:31 pm

Edyta daj namiary na swoja instruktorke:)
zostawmyz tym nieszczesnym mezczyznom bodaj odrobine przekonania, ze jednak ciagle sa w czyms od nas lepsi...j.chmielewska
Awatar użytkownika
fullofroses
Nowicjusz
Posty: 48
Rejestracja: wt kwie 29, 2008 1:19 pm
Lokalizacja: Port Solent/wawa

wt lip 22, 2008 2:42 pm

No wiec dla formalnosci tylko zafundowalam sobie egzamin po polsku hehe. z angielskim nie mam najmnijszego poblemu ale tak chcialam zobaczycj ak to jest ze sluchawkami na uszach.
No wiec nie wiem czy ktos z was zdawal w taki sposob ale mnie sie ten sposob nie podoba. Lektor w sluchawkach tlumaczy pytania na jezyk polski ale nie tlumaczy czterech mozliwych odpowiedzi. Nasuwa se pytanie: czy ten system aby na pewno jest dopracowany? Jak mam przetlumaczone pytanie to powinnam miec rowniez 4 przetlumaczone odpowiedzi do wyboru inaczej i tak musze strzelac ktora odpowiedz zaznaczyc. Nie sadze ze ktos kto nie rozumie angielskiego zda taki egzamin.
Co o tym myslicie?

Ja zdalam ale po angielsku.Po polsku nie dalabym rady
Faceci sa jak miejsca parkingowe: najlepsze zawsze zajete, a te wolne to juz tylko dla niepelnosprawnych
Awatar użytkownika
madziula
Bardzo odważny
Posty: 555
Rejestracja: czw maja 24, 2007 11:04 pm
Lokalizacja: Bieszczady(UD)/ Bitterne Park

wt lip 22, 2008 3:21 pm

i wg mnie jesli juz sie ktos za cos bierze i chce pokazac jakie to udogodnienie zapewnia powinien dopracowac do konca ( smieszne pytania sa przetlumaczone ale nie warianty)




Edith mozesz mi podac namiary na ta intruktorke na priv hmmm chyba zaczne robic prawko bo juz sie tak zabieram do tego i zabieram...
Semper fidelis
anetek
Gość
Posty: 1
Rejestracja: śr sie 06, 2008 8:34 pm

śr sie 06, 2008 8:41 pm

Edith pisze:Nie slyszalam o polskim instruktorze ale jesli bedziecie zdawac egzamin u angielskiego egzaminatora to moim zdaniem lepiej uczyc sie po angielsku, pozniej jest latwiej zdac,wiadomo czego egzaminator oczekuje. Osobiscie polecam moja instruktorke dzieki ktorej zdalam za 1wszym razem :wink: jest przecierpliwa, ma wspaniale podejscie do ucznia i goraco ja polecam!

CZY MOGLA BYS MI DAC NR TEL DO TEJ INSTRUKTORKI .bO JA MAM ROWNIERZ INSTRUKTORKE ANGIELSKA ALE AZ WSTYD SIE PRZYZNAC ILE LEKCJI Z NIA MIALAM I CO WSPOMNE O EGZAMINIE TO ONA PODAJE 100 POWODOW DLA KTORYCH JESZCZE NIE POWINNAM ZDAWAC ,WYDALAM PONAD 1000 I JESTEM ZDESPEROWANA DO ZMIANY .dZIEKI Z GORY
Awatar użytkownika
didi05-88
Zaczyna Działać
Posty: 163
Rejestracja: pn cze 25, 2007 6:52 pm
Lokalizacja: Southampton, Dolny Slask

śr sie 06, 2008 9:40 pm

ja tez sie za prawko biore :-) a jesli o ograniczenia pojemnosci.... wiem ze po zdaniu prawka przez rok mozna jezdzic samochodem z silnikiem nie wiekszym niz 1.6... nie wiem jak przedstawia sie jezdzenie z ''L''
mam zamiar zdawac po angielsku... mam juz fajnego instruktora,kolega sie z nim uczyl i zdal za pierwszym razem... warto uczyc sie z instruktorem profesjonalnym,zwlaszcza obcokrajowcy... bo skad na przyklad bedziecie wiedziec uczac sie z nieprofesjonalnym instruktorem ze podniesienie reki nagle do gory oznacza ''emergency breking''?? i wiele innych jest jeszcze takich znakow,ktorych w Polsce nie stosuja...
a tak na marginesie... to zycze powodzenia wszystkim zdajacym :-)
ODPOWIEDZ