Start Wiadomości Farage: „Nie gwarantowałem, że 350 mln funtów trafi do NHS”

Farage: „Nie gwarantowałem, że 350 mln funtów trafi do NHS”

1284
0

Wśród haseł mających przekonać Brytyjczyków do zagłosowania za Brexitem, zwolennicy tej decyzji zapowiadali, że 350 mln funtów, które tygodniowo trafiało do UE, będzie przeznaczone dla NHS. Teraz Nigel Farage wycofuje się publicznie z tej decyzji.

Podczas kampanii „Vote Leave” przytaczano przede wszystkim kwestie imigracji i dużej sumy pieniędzy, jaka trafia do kasy UE z budżetu UK, jako główne argumenty za Brexitem. Teraz okazuje się, że 350 mln funtów, które rzekomo miały trafiać do Unii z Wielkiej Brytanii to w rzeczywistości zaledwie 190 mln funtów,. Co więcej Farage obiecywał, że w przypadku opuszczenia Unii przez Wyspy, te pieniądze trafią do NHS, wzbogacając jednocześnie brytyjską służbę zdrowia.

W porannym „Good Morning Britain” polityk nazwał zapewnienia „pomyłką” i wycofał się z obietnic. – Nie mogę tego zagwarantować, nigdy tak bym nie powiedział. Uważam, że takie deklaracje to był jeden z błędów popełnionych przez Vote Leave – powiedział Farage.

Prowadzący poranny program zauważyli, że napis, głoszący „350 milionów na NHS”, znajdował się na oficjalnym autobusie kampanii na rzecz Brexitu.

Badania opinii publicznej pokazały, że 47 proc. Brytyjczyków wierzyło, że kwota ta jest prawdziwa, a tylko 39 proc. wiedziało, że jest fałszywa. Szacunki mówią, że skutki zwolnienia ekonomicznego w pierwszych latach dadzą stratę w wysokości 36 miliardów funtów w budżecie kraju – informuje Anglia.today.

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniDavid Cameron ustępuje z funkcji premiera Wielkiej Brytanii
NastępnyBrexit – i co dalej?