Start Polecane Europejscy zbieracze owoców unikają Wielkiej Brytanii

Europejscy zbieracze owoców unikają Wielkiej Brytanii

1147
0

Agencje rekrutacyjne ostrzegają, że nie mogą zapewnić odpowiedniej liczby pracowników, którzy są potrzebni brytyjskim rolonikom do zbierania owoców i warzyw.

National Farmers Union informuje, że w ubiegłym roku odnotowano 17% spadek liczby pracowników sezonowych przyjeżdżających do Wielkiej Brytanii. Przez to niektóre produkty gniły na polach.

99% pracowników sezonowych w brytyjskich gospodarstwach pochodzi z Europy Wschodniej. Dwie trzecie z nich pochodzi z Rumunii i Bułgarii.

Kent Recruitment and Management działa w Rumunii, aby zapewnić pracę 80 hodowcom w całej Wielkiej Brytanii. W ciągu najbliższych kilku miesięcy musi znaleźć 4000 osób, które zajmą się zbieraniem truskawek, malin i ewentualnie jabłek i gruszek. Agencja nie jest nawet w pobliżu tego celu i musi zadzwonić do farmerów, aby powiedzieć, że nie będzie dla nich wystarczającej liczby zbieraczy.

Brytyjscy rolnicy ostrzegali w zeszłym roku o trudnościach, jakie napotykają podczas rekrutacji, a według raportu ALP trzy czwarte przedsiębiorstw rolnych i ogrodniczych przewiduje braki w zakresie niskich i niewykwalifikowanych ról w 2018 roku.

Spośród nich ponad jedna czwarta przewiduje kryzys podaży pracy. Niektórzy rolnicy zwiększyli płace, premie, lepsze zakwaterowanie i inne świadczenia, aby przyciągnąć więcej zagranicznych pracowników.

Rząd zobowiązał się do zajęcia się kwestią, czy wprowadzić system umożliwiający pracownikom sezonowym uzyskanie specjalnych zezwoleń na pracę w Zjednoczonym Królestwie, podobnie jak w przypadku Sezonowego Programu dla Pracowników Rolnictwa (SAWS), który został zamknięty w 2013 r. Do tej pory nie zaproponowano żadnej alternatywy.

Hodowcy w Rumunii również mają trudności ze znalezieniem zbieraczy.

– Naprawdę trudno jest znaleźć pracowników do zbioru naszych upraw, głównie dlatego, że przyciągają ich inne kraje europejskie – powiedział Gelu Corneanu, dyrektor Centrum Badawczo-Rozwojowego ds. Uprawy Owoców w Jassy.