Start Polecane Europa zamachów

Europa zamachów

835
0

Patrole policji z bronią, zasieki i drobiazgowe kontrole – po ostatnich zamachach ulice niektórych europejskich miast są nie do poznania. Poszczególne kraje, jak i cała Unia, wprowadziły dodatkowe środki bezpieczeństwa.

Na głównym deptaku pomiędzy ulicą a chodnikiem były zasieki, tak by żadna ciężarówka nie mogła wjechać w tłum – wspomina swój zeszłoroczny urlop w Nicei Stanisław, ok. 60-letni dziennikarz jednej z warszawskich stacji telewizyjnych. Takie widoki na ulicach europejskich miast stają się coraz częstsze w związku z zamachami terrorystycznymi, jakie miały miejsce w ostatnich latach. Od kwietnia ostrzejsze kontrole wprowadzono na granicach zewnętrznych Unii Europejskiej, by ukrócić przenikanie do Europy terrorystów. Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna”, już w parę dni po wdrożeniu zaostrzeń, na niektórych granicach powstały wielokilometrowe korki, a organy kontroli nie nadążały ze sprawdzaniem dokumentów, nie mówiąc o przesłuchaniach. Od tej pory na granicy Grecji, Włoch, Bułgarii i Finlandii kontrolować będą tylko wybrane osoby i grupy w pojedynczych przypadkach, np. wtedy, gdy policja będzie miała informacje o zwiększonym ryzyku ataku. A z jakimi utrudnieniami trzeba się liczyć w nadchodzącym sezonie urlopowym w poszczególnych krajach Unii?

Szwecja

To kraj, który również znalazł się na liście zamachowców. To tu terrorysta zastosował metodę „na ciężarówkę”, więc możliwe, że Sztokholm wprowadzi ograniczenia we wjeździe takich pojazdów do centrum. Poza tym wiadomo, że policja może zatrzymywać i kontrolować samochody przekraczające most pomiędzy Szwecją a Danią.

Wielka Brytania

Szwedzki zamach miał miejsce zaledwie parę tygodni po tym, co wydarzyło się na moście Westminsterskim. Czy również Londyn zdecyduje się na zaostrzenie kontroli bezpieczeństwa? Wszystko wskazuje na to, że tak. W poradniku dla brytyjskich podróżnych służby zwracają uwagę, że każdy brytyjski obywatel jest obecnie narażony na większe niż zwykle zagrożenie w związku z zaangażowaniem kraju w konflikt w Iraku i Syrii. Dlatego zaleca się, by w zatłoczonych miejscach zachować stałą czujność zarówno w kraju, jak i na urlopie. Więcej patroli można dziś spotkać w okolicach mostu Westminsterskiego, na dworcach i przed Buckingham Palace.

Zanosi się na to, że taki poziom kontroli zostanie utrzymany długo, szczególnie po Brexicie. Podróżując z brytyjskich lotnisk czy przekraczając granicę, można więc spodziewać się dokładniejszego sprawdzania dokumentów, a po wyjściu z Unii bardzo prawdopodobne, że tak pozostanie już na zawsze. Co ciekawe, z rządowych obietnic wynika, że istnieje jedna granica, na której nawet po „twardym” Brexicie kontrole nigdy nie zostaną przywrócone – to granica z Irlandią.

Francja

W lutym uzbrojony w maczetę mężczyzna próbował zaatakować strażników Luwru. Francja jest, póki co, najpoważniejszym europejskim celem zamachowców. Przypomnijmy: wcześniejsze zamachy miały miejsce w Nicei i Paryżu. – Nie sądziłam, że dożyję czasów, gdy żołnierze z karabinami będą chodzić ulicami wokół wieży Eiffla – mówi 28-letnia Jagoda, architekt wnętrz z Piaseczna, która z mężem wybrała się na romantyczny weekend we wrześniu zeszłego roku. – Atmosfera jest inna, niż bym się spodziewała po „mieście zakochanych”. Czuje się, że zaraz coś się może stać – uważa.

Prawdopodobnie podczas letniego zwiedzania największych atrakcji turystycznych, takich jak Luwr, nadal trzeba się będzie liczyć z kontrolą bagażu. Aby usprawnić przechodzenie przez bramki, warto unikać wnoszenia przedmiotów, które mogą być uznane za podejrzane: noży, gazu pieprzowego czy choćby zabawek w kształcie broni. Nikogo nie powinien też zdziwić widok uzbrojonego wojska na plażach czy deptakach. Marie Le Pen, która ma spore szanse na objęcie fotela prezydenta zapowiada, że wyprowadzi Francję ze strefy Shengen i przywróci kontrole paszportów na granicach. Jej zdaniem tylko w ten sposób uda się zatrzymać kolejne zamachy.

Niemcy

W Niemczech latem zeszłego roku miała miejsce seria tragicznych w skutkach zamachów. Od tamtego czasu w zatłoczonych miejscach zdarza się zobaczyć policjanta z długą bronią palną. Patroli jest zdecydowanie więcej niż zwykle. Sytuacja jeszcze bardziej zaostrzyła się, gdy zaledwie kilka dni temu bomba wybuchła w pobliżu autobusu z zawodnikami piłki nożnej. Z pewnością na wszystkich letnich wydarzeniach sportowych w Niemczech można się spodziewać większej liczby patroli policyjnych, kontroli na bramkach i opóźnień w rozpoczęciu meczów. Utrudnienia mogą też odczuć pasażerowie pociągów i osoby korzystające z niemieckich lotnisk.

To również w tym kraju w sylwestra zeszłego roku doszło do kilku nieprzyjemnych ataków obcokrajowców skierowanych w stronę świętujących kobiet. Czy teraz jest tam bezpieczniej? Okazuje się, że całkiem niedawno znów głośno było o kilku mniejszych incydentach; szczególnie skarżą się kobiety, które wcześniej mogły bez obaw biegać wieczorami po parkach czy ulicach miast. Dziś czasem spotykają je nieprzyjemne zaczepki ze strony imigrantów. Dlatego na wszelki wypadek w tym kraju panie powinny wieczorami ograniczyć samotne wypady w odludne miejsca.

Belgia

Wiosną zeszłego roku zamachy miały miejsce na brukselskim lotnisku. Tuż po zdarzeniu zamknięto metro i port lotniczy, a także przeszukiwano pasażerów pociągów odjeżdżających z Brukseli w stronę Paryża i Amsterdamu. Czasowo wprowadzono też kontrole na granicach. Jak jest dziś? Brytyjski rząd informuje podróżnych, że ryzyko przeprowadzenia zamachu w metrze oraz innych środkach komunikacji czy też w pobliżu atrakcji turystycznych jest duże. Zwraca też uwagę, że Bruksela to siedziba wielu instytucji europejskich, które mogą być potencjalnym celem zamachowców, co daje kolejny argument, by być w tym mieście bardzo ostrożnym tego lata. Wciąż zdarzają się kontrole policji na dworcach i w pociągach, co może wiązać się z niewielkimi opóźnieniami.

Jeszcze większe środki bezpieczeństwa wprowadzono na brukselskim lotnisku. Po tym, jak rok temu w terminal wjechała wyposażona w bomby ciężarówka, władze portu lotniczego zaczęły szukać pomocy m.in. u kolegów z lotniska Ben Gurion w Izraelu, gdzie środki bezpieczeństwa są najbardziej zaawansowane na świecie. Od tego czasu osoby podróżujące z Brukseli mogą zostać zatrzymane przy wjeździe na teren portu lotniczego, jeśli uzbrojony patrol zechce skontrolować pasażerów i ich bagaż. Jeśli funkcjonariusze będą mieli wątpliwości, taki podróżny może być nawet zatrzymany do przesłuchania lub „zawrócony” sprzed bramy lotniska. Zatrudniono też do patrolowania okolic specjalne patrole policji, które obserwują przybywających. Belgijski premier powiedział na konferencji bezpieczeństwa ACI Europe, że są oni tak wyszkoleni, by rozpoznawać podejrzane zachowanie u pasażerów i nie będą miały dla nich znaczenia wiek, płeć czy kolor skóry.

Warto więc przed podróżą nie tylko do Belgii zachować szczególny spokój i przygotować się na nieprzewidziane kontrole.

Sonia Grodek

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniWedług Theresy May brak porozumienia będzie lepszy niż złe porozumienie
NastępnyWystawa Forda w muzeum w Beaulieu