Start Wiadomości Enigma warta prawie milion! Legendarna maszyna szyfrująca sprzedana na aukcji w Sotheby’s

Enigma warta prawie milion! Legendarna maszyna szyfrująca sprzedana na aukcji w Sotheby’s

3184
0

Jedna z niewielu ocalałych z czasów II wojny światowej maszyn szyfrujących Enigma została sprzedana na aukcji w Sotheby’s. Rzadki egzemplarz urządzenia z 1943 roku osiągnął astronomiczną cenę blisko 150 tys. funtów – czyli blisko 900 tys. złotych.

„Wojna” o Enigmę toczyła się między dwoma licytującymi drogą telefoniczną – poinformowali pracownicy Sotheby’s. Ostatecznie, maszynę wycenioną pierwotnie na ok. 50-70 tys. funtów sprzedano za 149 tys. funtów anonimowemu nabywcy. Nie jest to rekord, ponieważ jakiś czas temu dom aukcyjny Bonham wystawił na aukcję inny egzemplarz Enigmy – i sprzedał go za 172 tys. funtów.

Przypomnijmy, że Enigma to przenośna niemiecka maszyna szyfrująca, umożliwiająca kodowanie wiadomości w 159,000,000,000,000,000,000 różnych ustawieniach. W czasie wojny naziści wierzyli, że kodu Enigmy nie da się złamać.

O błędnej ocenie sytuacji uświadomili ich m.in. polscy kryptolodzy – Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski, którzy rozszyfrowali pierwsze niemieckie wiadomości już w 1932 roku. Ich praca, a w szczególności opracowana przez Rejewskiego „bomba kryptologiczna” (urządzenie elektromechaniczne automatycznie łamiące kod Enigmy przy pomocy teorii cykli), pozwoliła na dalsze dekodowanie szyfrów stale unowocześnianych maszyn. „Bomba” odczytywała 84 tys. zakodowanych przez Enigmę wiadomości miesięcznie – czyli działała z „prędkością” dwóch wiadomości na minutę.

Wysokie ceny maszyn, które zachowały się z okresu II wojny światowej wiążą się nie tylko z ich wartością historyczną, ale także materiałem, z jakich zostały zbudowane. Niektóre Enigmy wyposażone są bowiem w tarcze wykonane z bakelitu – tworzywa sztucznego, jednego z pierwszych materiałów przypominających plastik, produkowanych na szeroką skalę. Niemcy zaczęli stosować je do produkcji urządzeń pod koniec II wojny światowej, kiedy ich zasoby metali zaczęły się wyczerpywać.

ŹRÓDŁOpolishexpress.co.uk
PoprzedniKampania przeciwko zbieraniu grzybów w New Forest
NastępnyCiężarówki znikną z ulic brytyjskich miast?