Start Polecane Eksport Wielkiej Brytanii do Unii Europejskiej spadł w styczniu o 40%

Eksport Wielkiej Brytanii do Unii Europejskiej spadł w styczniu o 40%

481
0

Według Urzędu Statystycznego (ONS) eksport towarów z Wielkiej Brytanii do Unii Europejskiej spadł w styczniu o 40,7%.

Liczby te stanowią pierwsze dane od czasu wprowadzenia nowych zasad handlu między Wielką Brytanią a UE. ONS powiedział, że gwałtowny spadek obrotów był „prawdopodobnie wynikiem czynników przejściowych”.

Tymczasem nowe dane pokazały, że gospodarka Wielkiej Brytanii skurczyła się o 2,9% w styczniu po wejściu w życie trzeciego lockdownu. Gospodarka jest o 9% mniejsza niż przed wybuchem pandemii koronawirusa.

Detaliści, restauracje i fryzjerzy ucierpieli w wyniku ostatniego zamknięcia Covid-19. „Produkcja również odnotowała pierwszy spadek od kwietnia, a produkcja samochodów znacznie spadła” – powiedział Jonathan Athow z ONS. „Jednak wzrost usług zdrowotnych spowodowany zarówno wprowadzeniem szczepionek, jak i zwiększoną liczbą testów, częściowo zrównoważył spadki w innych branżach”.

Athow zwrócił także uwagę na spadek zarówno importu, jak i eksportu do UE, który „wyraźnie” zmalał w styczniu. Dane pokazały, że import towarów z UE do Wielkiej Brytanii spadł o 28,8%. Jednak ONS powiedział, że inne dane sugerują, że poziom handlu zaczął się odbudowywać pod koniec miesiąca.

Stwierdzono, że firmy gromadziły zapasy przed końcem okresu przejściowego i być może wykorzystywały swoje zapasy zamiast kupować nowe towary w styczniu.