Start Wiadomości Ekonomiści twierdzą, że Brexit zwiększył płace w Wielkiej Brytanii

Ekonomiści twierdzą, że Brexit zwiększył płace w Wielkiej Brytanii

303
shutterstock

Ekonomiści twierdzą że Brexit, zgodnie z przewidywaniami kampanii na rzecz wyjścia z UE, pobudził wzrost płac w Wielkiej Brytanii.

Analitycy wyższego szczebla z City twierdzą, że niemal rekordowy wzrost wynagrodzeń był częściowo spowodowany tłumieniem niekontrolowanej imigracji z UE, w związku z czym pracodawcy byli zmuszeni płacić wyższe wynagrodzenia na stanowiskach wymagających niskich kwalifikacji, które wcześniej zajmowały Europejczycy.

Ekonomiści twierdzą że obecnie znacznie trudniej jest pozyskać pracowników z Europy, dzięki czemu pracownicy mieszkający w Wielkiej Brytanii mają większą siłę przetargową, a to oznacza, że ​​mogą uzyskać wyższe płace.

Brytyjski rynek pracy przechodzi zmiany strukturalne, które wymuszają wzrost wynagrodzeń.

Dane z zeszłego tygodnia pokazały, że płace, po wyłączeniu premii, rosły w niemal rekordowym tempie 7,7%. To zaledwie o 0,1 punktu procentowego mniej niż szczyt odnotowany latem, który był najwyższy od czasu rozpoczęcia zbierania danych w 2001 roku.

Podczas kampanii referendalnej działacze na rzecz wyjścia z UE wielokrotnie argumentowali, że opuszczenie UE podniesie płace w Wielkiej Brytanii.