Start Southampton Easter czyli Święta Wielkanocne w Wielkiej Brytanii

Easter czyli Święta Wielkanocne w Wielkiej Brytanii

4354
0

Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święta chrześcijańskie. W Polsce Wielkanoc kojarzy się przede wszystkim ze święceniem pokarmów w kościele, suto zastawionym stołem, na którym króluje baranek, czy z lanym poniedziałkiem. Mieszkańcy Wielkiej Brytanii nieco inaczej niż Polacy obchodzą to święto.

Wielkanoc w Wielkiej Brytanii to czas świętowania, festiwali i ofiarowywania czekoladowych jajek wielkanocnych. Nazwa Easter wzięła się od imienia anglo-saskiej bogini wiosny – Eostre. Jej głównymi symbolami było szczęście, narodziny i płodność.

Na Wyspach Wielki Piątek czyli Good Friday to dzień wolny od pracy. Ostatnim dniem obchodów Wielkanocy jest Easter Monday, jednak Brytyjczycy nie mają tradycji oblewania się wodą. Poniedziałek wielkanocny ma przede wszystkim charakter komercyjny i kojarzony jest z licznymi wyprzedażami.

Głównym symbolem Wielkanocy na Wyspach jest Easter Bunny, a jedną z głównych tradycji jest egg hunt, czyli polowanie na jajka. Rankiem w Niedzielę Wielkanocną dzieci szukają czekoladowych jajek schowanych przez rodziców w ogrodzie. W niektórych częściach Wielkiej Brytanii zwyczajem jest egg rolling, czyli nic innego jak toczenie jajek z górki. Zabawa ta ma chrześcijańskie odniesienie. Turlanie jajka symbolizuje odkrywanie kamienia do groty, w której spoczywało ciało ukrzyżowanego Jezusa. Zabawę wygrywa osoba, której jajko przetrwa zawody.

PoprzedniKolejne ostrzeżenie pogodowe dla Hampshire
NastępnyTragedia w parku rozrywki. Zginęła 7-letnia dziewczynka