Start Wiadomości Dzisiaj Dzień św. Mikołaja!

Dzisiaj Dzień św. Mikołaja!

1052
0

Obok Gwiazdki to ulubione grudniowe święto wszystkich dzieci, choć myślimy, że i dorosłym robi się miło, gdy znajdą w swoich butach mały upominek. Św. Mikołaj kojarzony jest ze swojej długiej siwej brody oraz czerwonego stroju. Jednak czy faktycznie taki był dawniej Mikołaj?

Obecnie wyobrażenie św. Mikołaja różni się od znanych opowieści. Św. Mikołaj to tak naprawdę biskup Mikołaj z Miry. Według legendy Zgodnie z nią młody Mikołaj, jeszcze przed wyborem na biskupa, miał chciwego i bogatego sąsiada, który drwił z pobożności świętego. Bóg ukarał sąsiada i sprawił, że stracił majątek oraz popadł w skrajną biedę. Gdy nie miał już z czego utrzymać rodziny, postanowił sprzedać swoje trzy córki, ponieważ nikt nie chciał ich poślubić bez otrzymania stosownego posagu. Mikołaj, po długich rozważaniach tekstów Pisma Świętego i modlitwie, postanowił uratować cnotę dziewcząt. Trzykrotnie, pod osłoną nocy, wrzucał przez okno pieniądze przeznaczone na posag dla każdej kolejnej siostry. Gdy sąsiad wyprawił już dwa wesela, postanowił dowiedzieć się, skąd biorą się tajemnicze pieniądze. Czuwał całą noc i ze zdumieniem odkrył, że to pogardzany przez niego Mikołaj wrzuca po raz trzeci pieniądze przez okno. Podziękował mu zawstydzony i postanowił zmienić swoje życie na zgodne z przykazaniami.

W średniowiecznej Europie zachodniej uważano świętego Mikołaja za patrona dzieci. W niektórych miastach odnotowano w źródłach zwyczaj wybierania w Mikołajki dziecięcego biskupa, który symbolicznie przejmował władzę. W XVI wieku na wyspach brytyjskich pojawił się rytuał wynoszenie tego dnia dyrektora ze szkoły i przejmowania władzy przez uczniów. Przetrwał on w niektórych regionach kilka stuleci.

Współcześnie w Polsce, nocą z 5 na 6 grudnia, podkłada się dzieciom prezenty pod poduszkę, w buciku lub umieszcza się je w dużej skarpecie. W wielu szkołach wymieniania się drobnymi prezentami z wcześniejszym losowaniem „swojego mikołajka” czy „swojej mikołajki” (czyli osoby, którą się obdaruje).

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniSetki bezdomnych dzieci w czasie świąt Bożego Narodzenia w Hampshire
NastępnyWinchester wolny od ruchu samochodowego