Start Wiadomości Dziś upływa termin rejestracji do głosowania – na listach brakuje 7,5 mln...

Dziś upływa termin rejestracji do głosowania – na listach brakuje 7,5 mln obywateli UK

1101
0

7 maja głosu w wyborach parlamentarnych może nie oddać 7,5 miliona uprawnionych do głosowania Brytyjczyków. Rejestracja kończy się dzisiaj, o północy.

Brak nazwisk na listach spowodowały zmiany w procedurach organizacji wyborów. W związku z wdrożeniem nowego systemu pula zarejestrowanych obywateli co roku kurczyła się o około dwa procent, czyli 900 tysięcy. Największy spadek zauważalny był wśród tych osób, które niedawno zmieniły miejsce zamieszkania i studentów, którzy do tej pory głosowali w rodzinnych miastach, a także nastolatków idących do wyborów po raz pierwszy.

Przed zmianami, rejestracji całej rodziny mogła dokonać jedna osoba. Obecnie, każdy posiadacz brytyjskiego paszportu chęć oddania głosu w wyborach musi zgłosić samodzielnie. Oznacza to, że nastolatkowie, którzy wcześniej rejestrowani byli przez rodziców, przestali na listach figurować.

Największe braki odnotowano, między innymi, w okręgu Brighton Pavilion, gdzie liczba wyborców spadła o 7,500, oraz Loughborough, z którego startuje obecna minister edukacji – Nicky Morgan. Tam na listach brakuje 8,500 nazwisk.

Problemy z rejestracją mogą mieć bezpośrednie przełożenie na wynik wyborczy czołowych przedstawicieli Liberalnych Demokratów – Nick Clegg i Jenny Willott startują bowiem w okręgach zamieszkiwanych w dużej mierze przez studentów. Jak twierdzi jeden z przedstawicieli Partii Konserwatywnej w wypowiedzi dla „The Telegraph”, torysi są pewni zwycięstwa, bo wiedzą, że w pewnych rejonach liczba zarejestrowanych zwolenników Partii Pracy jest dużo niższa, niż innych urgupowań.

ŹRÓDŁOpolishexpress.co.uk
PoprzedniJak się siedzi na Wyspach?
NastępnyZasiłki po przepracowaniu czterech lat?