Start Wiadomości Dziś święto kobiet! Skąd się ono wzięło?

Dziś święto kobiet! Skąd się ono wzięło?

686
0

Dziś dzień wszystkich kobiet, obchodzony w wielu krajach na świecie. Tego dnia mężczyźni obdarowują panie drobnymi upominkami. Ale czy wiecie, skąd się to święto wzięło i czy jaki stosunek do tego dnia mają Brytyjczycy?

Międzynarodowy Dzień Kobiet jest uczczeniem pamięci sufrażystek, które walczyły o równouprawnienie. Chciały być równo traktowane w pracy i otrzymywać taką samą wypłatę, co mężczyźni na takich samych stanowiskach. W 1909 roku odbyły się w stanach Zjednoczonych strajki, podczas których zginęło ponad 100 kobiet. Dlatego też, początki tego święta datuje się na rok 1910, kiedy to uczczono oddanie i poświęcenie wszystkich kobiet. Ten dzień ustanowiła Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze.

W Polsce, obchody 8 marca kojarzone są przede wszystkim z PRL-em, kiedy to panie otrzymywały od swoich pracodawców rajstopy i goździki. Później nie otrzymywały gerbery oraz tulipany, które utarły się w tradycji do dziś. Nieodłączonym elementem były także poczęstunki w zakładach pracy – szklanka kawy oraz wuzetka, cukierniczy hit tamtych czasów. Obecnie, kobiety otrzymują symboliczny bukiet kwiatów oraz czekoladki. Coraz większą popularnością cieszą się także wizyty w spa i salonach kosmetycznych.

W przypadku Wielkiej Brytanii, Brytyjczycy nie kładą dużego nacisku na wręczanie prezentów oraz kwiatów. Skupiają się bardziej na organizowaniu wielu wykładów oraz wystaw, wspominając w ten sposób wielkie czyny kobiet, dążących do równouprawnienia. Co ciekawe, Brytyjczycy ten dzień obchodzą 10 marca, mimo że oficjalną datą jest właśnie 8 marca.

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniLidl ogłosił plany budowy piątego sklepu w Southampton
NastępnyMeghan Markle już po wieczorze panieńskim