Start Wiadomości Dziś śpimy o godzinę dłużej. Przestawiamy zegarki na czas zimowy

Dziś śpimy o godzinę dłużej. Przestawiamy zegarki na czas zimowy

474
0

Dzisiaj w  nocy, tj. z 28 na 29 października przesuwamy wskazówki zegarów z godziny 3 na 2. Tym samym będziemy spać o godzinę dłużej.

Zmiana czasu z letniego na zimowy zawsze odbywa się w ostatni weekend października. Zmiany czasu mają spowodować efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego. Ma służyć bezpieczeństwu w ruchu drogowym.

Kolejna zmiana czasu nastąpi dopiero nocy z soboty 24 marca na niedzielę 25 marca – przestawimy wówczas zegarki z czasu zimowego na letni. Być może w Polsce będzie to ostatnia zmiana czasu. Polskie Stronnictwo Ludowe złożyło projekt ustawy zakładającej, by w Polsce przez cały rok obowiązywał czas letni środkowoeuropejski. Politycy argumentują, że cofanie wskazówek zegara o godzinę wypływa niekorzystnie na firmy transportowe oraz systemy bankowe i ekonomię. Odbija się też negatywnie na zdrowiu. Jeżeli ustawa wejdzie w życie, to zacznie ona obowiązywać od 1 października przyszłego roku.

Pomysł PSL został jednogłośnie poparty przez komisję spraw wewnętrznych i administracji. Teraz ustawę czeka drugie czytanie – aby weszła ona  w życie, musi ją poprzeć Sejm i Senat, a następnie prezydent.