Start Wiadomości Dziś do obiegu wchodzi nowe £10

Dziś do obiegu wchodzi nowe £10

776
0

Dziś nowa, polimerowa 10-funtówka stała się oficjalnym środkiem płatniczym na Wyspach. Na nowym banknocie widnieje wizerunek pisarki Jane Austen, autorki takich powieści jak „Duma i Uprzedzenie” czy „Rozważna i Romantyczna”.

Obecnymi £10, z wizerunkiem Karola Darwina, będzie można płacić do wiosny 2018 roku. Podobnie jak nowe 5 funtów, tak i nowa 10-funtówka wykonana jest z wytrzymałego polimeru. Bank of England zapewnia, że nowy banknot nie ulegnie zniszczeniu nawet, gdy zostanie wyprany w pralce, lub gdy zostanie na niego wylana gorąca kawa. Jest on również wyposażony w najnowsze zabezpieczenia, by zapobiegać jego fałszowaniu – informuje Evening Standard.

Dodatkowo na nowym £10 znalazły się specjalnie znaki dla osób niewidomych, tak by ułatwić im rozpoznawanie nominału. Podobnie jak w przypadku 5-funtówki, tak i w banknocie 10-funtowym do produkcji użyto tłuszczów zwierzęcych, co spotkało się z protestami wegetarian. Bank of England zobowiązał się jednak do poszukania zamiennika, który spełni oczekiwania protestujących.

W 2020 roku do obiegu ma trafić nowy banknot o nominale £20.