Start Polecane Dziesiątki tysięcy darmowych bankomatów zniknie – ostrzega szef ATM

Dziesiątki tysięcy darmowych bankomatów zniknie – ostrzega szef ATM

441
shutterstock

Z Wielkiej Brytanii w ciągu niespełna 10 lat zniknie  23 000 bezpłatnych bankomatów, ponieważ karty kredytowe i debetowe staną się domyślną metodą płatności – ostrzegł szef brytyjskiej sieci bankomatów.

Według dyrektora naczelnego Link, gotówka wkrótce będzie tak mało popularna jak czeki, które obecnie stanowią mniej niż 1% płatności, w związku z czym sześć na 10 bankomatów w głównych ulicach miasta zniknie.

Liczba bezpłatnych bankomatów w ciągu najbliższych kilku lat spadnie z 38 000 do 15 000, w miarę jak banki będą usuwać duplikaty bankomatów przy głównych ulicach.

Będzie ich o 70 proc. mniej niż w 2018 r., kiedy w Wielkiej Brytanii było 50 tys. bezpłatnych bankomatów.

Według dyrektora naczelnego Link: „Mamy zduplikowaną liczbę bezpłatnych bankomatów przy ruchliwych głównych ulicach, więc można wiele zaoszczędzić, nie wpływając w żaden sposób na konsumentów. Pozwoli to na oszczędności wydatków banków a operatorom bankomatów pozwoli na osiągnięcie rentowności.”

Utrzymanie brytyjskiej sieci bankomatów kosztuje około 420 milionów funtów rocznie, z czego 400 milionów funtów to koszt samych bankomatów, a około 20 milionów funtów z tej puli pokrywa koszty działania Linka i zapewnianej przez niego infrastruktury technologicznej.