Start Polecane Dwukrotnie więcej wniosków o zasiłki w Southampton w czasie pandemii

Dwukrotnie więcej wniosków o zasiłki w Southampton w czasie pandemii

487
0

Liczba osób ubiegających się o zasiłek dla bezrobotnych w Southampton pod koniec ubiegłego roku była ponad dwukrotnie większa niż na początku pandemii Covid-19.

Dane Urzędu Statystycznego pokazują, że 11 635 osób pobierało zasiłki dla bezrobotnych na dzień 10 grudnia, w porównaniu z zaledwie 5625 na początku marca – wzrost o 6010. To 6,8% ludności w wieku produkcyjnym w regionie, w porównaniu z 3,3%.

Liczby te obejmują osoby w wieku od 16 do 64 lat pobierające zasiłek dla osób poszukujących pracy oraz niektóre osoby ubiegające się o kredyt Universal Credit, które są bezrobotne i poszukują pracy lub osoby zatrudnione, ale mające niskie zarobki.

Dane krajowe, które są korygowane w celu uwzględnienia zmian sezonowych, pokazują, że około 2,64 miliona ludzi w Wielkiej Brytanii szukało pomocy na początku grudnia – w porównaniu z 1,24 miliona w marcu i 1,23 miliona rok wcześniej. ONS ostrzegł, że zmiany Universal Credit w odpowiedzi na wirusa oznaczają, że więcej osób może uzyskać świadczenia, będąc nadal zatrudnionymi, co może wpłynąć na rejestrowane liczby.

Oddzielne dane ONS pokazują, że stopa bezrobocia w kraju wzrosła do około 5% w ciągu trzech miesięcy do listopada –co stanowi najwyższy poziom od początku 2016 r.

Jednak wnioski z badań biją na alarm, że kolejne 2,5 miliona miejsc pracy jest zagrożonych z powodu ryzyka upadku przedsiębiorstw w nadchodzących miesiącach. Z raportu Center for Economic Performance i Alliance for Full Employment wynika, że ​​ponad 900 000 firm może zbankrutować, ponieważ wiele programów wsparcia wygasa pod koniec marca i kwietnia.