Start Wiadomości Dwie trzecie Szkotów chce redukcji liczby imigrantów

Dwie trzecie Szkotów chce redukcji liczby imigrantów

1266
0
Photo credit: PhylB / Foter / CC BY-NC-SA

64 procent Szkotów uważa, że liczba imigrantów na Wyspach jest zbyt wysoka i powinno się ją znacznie zredukować.

Z badania przeprowadzonego na zlecenie BBC wynika, że 49 procent mieszkańców Szkocji domaga się zmniejszenia liczby przyjezdnych. Taki pogląd wyraził również identyczny odsetek mieszkańców całej Wielkiej Brytanii. Jeśli chodzi jednak o całkowite zamknięcie Szkocji na przyjezdnych, takie rozwiązanie poparłoby aż 15 procent populacji. Wzrost liczby imigrantów byłby korzystny w opinii jedynie 5 procent Szkotów.

Za redukcją imigracji częściej opowiadały się kobiety (69 proc.) niż mężczyźni (60 proc.), a także osoby po 60. roku życia (76 proc.). W grupie wiekowej 18 – 24 odsetek ten wynosił jedynie 43 proc.

Nastroje społeczne pozostają w konflikcie z forsowanym przez polityków poglądem, w myśl którego starzejąca się populacja potrzebuje „zastrzyku” w postaci napływowej siły roboczej. Szkoccy parlamentarzyści oraz ekonomiści są zgodni – przyrost gospodarczy jest w dużej mierze zależny od ilości przyjezdnych w wieku rozrodczym, którzy będą w Szkocji podejmować pracę, zakładać własne firmy oraz rodziny.

Pomimo znacznego wzrostu liczby imigrantów, ich populacja w Szkocji jest wciąż niewielka w porównaniu z Anglią, a zwłaszcza samym Londynem. Saldo migracji dla Szkocji wynosi około 10 tys. rocznie. Da porównania – różnica pomiędzy liczbą osób przyjeżdżających i wyjeżdżających z UK to 300 tysięcy. W przeciwieństwie do Davida Camerona, premier Szkocji – Alex Salmond, zobowiązał się saldo zwiększyć.

ŹRÓDŁOpolishexpress.co.uk
Poprzedni„Ida” w Southampton!
NastępnyPolscy rodzice zachęcani do skorzystania z wczesnej edukacji