Start Polecane DVLA prosi kierowców z Wielkiej Brytanii o ponowne badanie wzroku

DVLA prosi kierowców z Wielkiej Brytanii o ponowne badanie wzroku

1246
0

Brytyjscy kierowcy są zachęcani do sprawdzenia swojego wzroku po tym, jak badanie DVLA zasugerowało, że 50% kandydatów na kierowców miało problemy ze wzorkiem przy minimalnych standardach do uzyskania dokumentów. 

Kierowcy, którzy przystępują do egzaminu na prawo jazdy, muszą odbyć badania u okulisty. Po ich odbyciu, kierowcy są prawnie zobowiązani do dbania o wzrok i regularnych kontroli okulistycznych.

Jednak ankieta przeprowadzona przez agencję wykazała, że tylko połowa kierowców wiedziała o badaniu wzroku i regularnie się badała, ponieważ są do tego prawnie zobowiązani. Obowiązkiem kierowców jest m.in. zdolność odczytania tablicy rejestracyjnej z odległości 20 m.

Według danych DVLA, w Wielkiej Brytanii jest obecnie 48 milionów zarejestrowanych kierowców.

W zeszłym roku Stowarzyszenie Optometrystów wezwało kierowców do przeprowadzania obowiązkowych badań wzroku po 10 latach od poprzednich testów.

Jeden na trzech optometrystów powiedział, że widzieli pacjentów, którzy kontynuują prowadzenie samochodu poniżej wymaganej normy prawnej. Natomiast kierowcy powyżej 70. roku życia muszą składać co trzy lata deklarację, że są zdolni do kierowania pojazdem, ale nie muszą zdawać testu.