Start Wiadomości Donald Trump szansą dla brytyjskiej premier

Donald Trump szansą dla brytyjskiej premier

894
0

Według „Financial Times” prezydentura Donalda Trumpa może być szansą dla Theresy May w uzyskaniu wpływu na decyzje ws. bezpieczeństwa i handlu podejmowane przez amerykańską administrację.

– Wielka Brytania nie ma wielkich wpływów politycznych w Waszyngtonie, ale bliskie stosunki z głową państwa są dla Londynu ważne. Dlatego nie jest zaskakujące, że po zaprzysiężeniu premier Theresa May wybierze się do Waszyngtonu i złoży wizytę Donaldowi Trumpowi – pisze dziennik.

– May zdaje sobie sprawę, że Trump nie będzie tradycyjnym prezydentem i wielu przywódców będzie podchodziło do tej prezydentury z ostrożnością. Ta ostrożność może być szansą dla Theresy May na stworzenie bliskich relacji z Trumpem i wzmocnienie ograniczonej wiarygodności na arenie międzynarodowej – dodaje „Financial Times”.

Dziennik przypomina, że swoją politykę międzynarodową Wielka Brytania buduje od lat na dwóch filarach – Unii Europejskiej oraz sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi. Jednak za sprawą Brexitu jeden z sojuszy zniknie, więc May będzie zależało na tym, żeby w jak najlepszej kondycji utrzymać drugi.

Dziennikarz wskazuje, że Wielka Brytania w takim sojuszu ma wiele do zaoferowania w kwestiach wywiadowczych i bezpieczeństwa.

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniPo wystąpieniu Theresy May kurs funta idzie mocno w dół
NastępnyMarket w Southampton już od 12 stycznia