Start Wiadomości Donald Trump nowym prezydentem USA

Donald Trump nowym prezydentem USA

927
0

45. prezydentem Stanów Zjednoczonych został Donald Trump. Kandydat z ramienia Partii Republikanów zdobył 276 głosów elektorskich.

W całym kraju do zebrania było 538 głosów elektorskich, do zwycięstwa wystarczyło zdobycie 270. Nowy prezydent USA zostanie zaprzysiężony 20 stycznia 2017 roku.

– Znam dobrze nasz kraj i wiem jaki ma potencjał. Każdy Amerykanin będzie miał szansę rozwoju swojego potencjału. Mamy wielki plan gospodarczy. Będziemy mieć najsilniejszą gospodarkę na świecie. Będziemy współpracować z innymi narodami. Mamy nadzieję, że będziemy mieć świetne stosunki – powiedział w swoim przemówieniu Trump. – Jeśli interesy Ameryki będą na pierwszym miejscu, będziemy działać sprawiedliwie – skierował swoje słowa do świata.

Zwycięzca wyborów podziękował tez swoim rodzicom, rodzeństwu, żonie i dzieciom.

Kampania

Kampania przedwyborcza była pełna emocji i wielu mówi o tym, że była ona najbrutalniejsza w historii Stanów. Większości skandalów bohaterem był Donald Trump, w rezultacie czego Hillary zdobywała miażdżącą przewagę nad rywalem w sondażach, jednak i ona nie uniknęła skandalu. Wikileaks ujawniło maile, z których miało wynikać, że Clinton znała pytania padające podczas debat prezydenckich prowadzonych w CNN, FBI ostatecznie oczyściło ją z zarzutów, jednakże przez moment to jej kontrkandydat prowadził w sondażach. Wątpliwościom poddawane zostawało też podczas kampanii, zdrowie Hillary. Spekulowano nawet o tym, czy kandydatka na prezydenta Stanów Zjednoczonych nie cierpi na chorobę Parkinsona. Okazało się, że przyczyną złego samopoczucia Clinton było zapalenie płuc. Kolejne sondaże aż do wyborów nie wskazywały już znacznej przewagi żadnego z kandydatów.

45. prezydent USA to kontrowersyjna postać – amerykański przedsiębiorca i polityk, miliarder, właściciel licznych nieruchomości komercyjnych w USA, założyciel oraz CEO Trump Organization. Prowadził również w USA dwa TV show.

Jego przeciwnicy uważają, że w momencie wyboru Donalda na przywódcę Stanów Zjednoczonych, losy kraju stanęły pod znakiem zapytania. Jego zwolennicy z kolei uważają, że Trump nada USA nowej świeżości „wyprowadzi na prostą”.

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniMarks and Spencer ogłosił zamknięcie sześćdziesięciu sklepów w UK
NastępnySzkocja chce zablokować Brexit