Start Wiadomości Do Polski płynie potok pieniędzy emigrantów

Do Polski płynie potok pieniędzy emigrantów

1143
0

7,5 mld dolarów – tyle pieniędzy zostało przelanych w ubiegłym roku na konta w Polsce. Ten wynik dał naszemu krajowi 18. miejsce na świecie pod względem odbieranych przelewów.

Opublikowane przez Bank Światowy Dane uwzględniają przelewy realizowane przez system bankowy – co oznacza, że realnie do kraju mogą wpływać znacznie większe kwoty.

Wbrew stereotypom, najwięcej pieniędzy trafia do Polski z Niemiec: ponad 2,3 mld dolarów. Drugą pozycję w zestawieniu zajmują polscy emigranci mieszkający w Wielkiej Brytanii – z Wysp nad Wisłę trafiło około połowy tej sumy, czyli ok. 1,2 mld dolarów. Trzecia w rankingu Polonia z USA wysłała do ojczyzny niecały miliard dolarów.

Eksperci wskazują, że w najbliższych latach sumy te będą jednak tracić na wymowie – Polacy wyjeżdżający z kraju coraz częściej bowiem ściągają za sobą całe rodziny, zamiast tylko wspierać je finansowo na odległość.

Najwięcej pieniędzy zza granicy przelewanych jest do Indii – w ubiegłym roku 70 mld dolarów. Kolejne miejsca w zestawieniu zajmują Chiny, Filipiny i Meksyk. Zaskoczeniem może być również ilość środków, jakie wpłynęły w 2014 roku do Francji: aż 22 mld dolarów.

ŹRÓDŁOpolishexpress.co.uk
PoprzedniCo-op obniża ceny owoców i warzyw – na promocje przeznaczy 125 mln funtów
NastępnyPożar w dokach w Southampton