Start Polecane David Cameron ustępuje z funkcji premiera Wielkiej Brytanii

David Cameron ustępuje z funkcji premiera Wielkiej Brytanii

1138
0

Premier Wielkiej Brytanii wygłosił dzisiaj przemówienie na Downing Street, w którym poinformował, że jako zwolennik dalszego członkostwa UK w Unii Europejskiej, nie może dalej pełnić funkcji lidera państwa.

David Cameron podziękował zarówno osobom zaangażowanym w kampanię przeciwko i za Brexitem. – Kraj właśnie wziął udział w próbie demokracji. Ponad 33 mln ludzi wygłosiło swoje zdanie i musimy to uszanować. Demokracja w naszym kraju to nie tylko parlament. Nadszedł czas, że również ludzi pytamy o ich zdanie – powiedział Cameron.

– Negocjowałem z Unią Europejską warunki dalszego członkostwa naszego kraju we Wspólnocie. Zorganizowałem też referendum. Od początku twierdząc, że uważam, iż Zjednoczone Królestwo jest silniejsze i bezpieczniejsze przynależąc do UE. To właśnie dlatego nie sądzę, że właściwym byłoby przewodzenie krajowi, który idzie inną ścieżką niż tą, którą uważam za najwłaściwszą – dodał premier.

Polityk poinformował jednocześnie, że rozmawiał już z królową Elżbietą II i do października Partia Konserwatywna musi wybrać nowego premiera Wielkiej Brytanii. W tym miesiącu odbędzie się bowiem konwencja członków tego ugrupowania.

– Dalsze negocjacje z Unią Europejską pozostawiam nowemu premierowi, który zdecyduje, kiedy uruchomić procedurę artykułu 50. traktatu unijnego. Daje on bowiem dwa lata na określenie nowego porządku w relacjach UK-UE – powiedział David Cameron, któremu towarzyszyła małżonka, Samanta.

Jak poinformowała Centralna Komisja Wyborcza, 51,9 proc. Brytyjczyków opowiedziało się za Brexitem, a 48,1 chce dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Z informacji BBC News wynika, że za Brexitem była większość Anglii i Walii, przeciwko natomiast opowiedziało się większość w Londynie, Szkocji i Irlandii Północnej.

Zarejestrowanych do referendum było prawie 46,5 mln Brytyjczyków, z czego do urn udało się ponad 33 mln osób. Frekwencja wyniosła 72,2 proc. Z informacji udzielonych przez komisję wyborczą, za opuszczeniem Unii Europejskiej opowiedziało się ponad 17,4 mln Brytyjczyków, a za pozostaniem w UE – 16,1 mln.

Nigel Farage, który od początku opowiadał się po stronie zwolenników Brexitu, nie krył zadowolenia z decyzji swoich rodaków, a 23 czerwca nazwał „najszczęśliwszym dniem dla Europy”.

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniQueen Mary 2 powraca do Southampton po generalnym remoncie
NastępnyFarage: „Nie gwarantowałem, że 350 mln funtów trafi do NHS”