Start Brexit Czy Brexit może rozbić Wielką Brytanię?

Czy Brexit może rozbić Wielką Brytanię?

786
0

Zawirowania w kraju sięgają obecnie znacznie głębiej niż wysiłki na rzecz opuszczenia Unii Europejskiej. Wielka Brytania jest teraz zamknięta w egzystencjalnym kryzysie, który może doprowadzić do końca takiej Wielkiej Brytanii, jaką znamy.

Wielka Brytania ma stałe miejsce w Radzie Bezpieczeństwa ONZ i od dziesięcioleci jest najlepszym przyjacielem Waszyngtonu. Niecałe 100 lat temu rządziła Kanadą, Nigerią, Indiami, Australią i innymi, obejmując prawie jedną czwartą terytorium świata i ludności.

Jednak w ostatnich miesiącach narasta alarm, że Wielka Brytania może się rozpaść. Nic takiego nie wydarzyło się nigdy wcześniej.

Wielka Brytania jest niezwykła, ponieważ składa się z czterech narodów: Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej. Gdyby jeden z nich opuścił Wielką Brytanię, wielu postrzegałoby ją jako ponure zakończenie wieków brytyjskiej historii, dodatkowo zmniejszając jej rolę jako fundamentu powojennego sojuszu Zachodu.

– Powinniśmy się naprawdę martwić. Nie ma co do tego wątpliwości – powiedział były premier Tony Blair w wywiadzie dla NBC News. Tony Blair przemawiał tego lata w swoich biurach w Londynie. 

W rzeczywistości cała piątka żyjących byłych przywódców Wielkiej Brytanii ostrzega, że ​​nie jest to już jakaś niejasna hipoteza; możliwy plan dezintegracji jest teraz jasny. Szkocja lub Irlandia Północna – lub jedno i drugie – mogą prawdopodobnie przeprowadzić referenda w celu opuszczenia Wielkiej Brytanii w ciągu najbliższych pięciu do dziesięciu lat.

Ten rozpad byłby dopingowany przez separatystów, którzy postrzegają parlament w Londynie jako kolonijny powrót głuchy na swoje interesy. Wskazują na niedawny wzrost nacjonalizmu angielskiego i na premiera Borisa Johnsona, który podniósł normy konstytucyjne podczas swojego krótkiego urzędowania.

W centrum całego zamieszania leży głównie Brexit.

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniNowe plany przebudowy centrum Southampton zatwierdzone
NastępnyŚwiąteczne światełka w Londynie