Start Brexit Czy Brexit mógłby przynieść korzyści dla portu w Southampton?

Czy Brexit mógłby przynieść korzyści dla portu w Southampton?

1316
0

Port w Southampton mógłby stać się bonanzą handlową, gdy Wielka Brytania opuści Unię Europejską, przewiduje jeden z czołowych ministrów rządu.

Podczas gdy parlamentarzyści ponownie rozpoczęli debatę w sprawie Brexitu, Sekretarz Stanu ds. Handlu Międzynarodowego dr Liam Fox twierdzi, że Southampton może w dużej mierze skorzystać z nowych umów handlowych.

Dr Fox powiedział, że kiedy Wielka Brytania opuści UE w dniu 29 marca, zacznie negocjować nowe umowy z USA, Australią, Nową Zelandią i może również zawrzeć umowę z krajami w rejonie Pacyfiku.
Polityk powiedział, że Wielka Brytania rozważa przystąpienie do Kompleksowego i Progresywnego Porozumienia dla Partnerstwa Trans-Pacyficznego (CPTPP), które obejmuje 11 krajów na całym obszarze Pacyfiku, w tym Australię, Kanadę i Japonię, a także niektóre najszybciej rozwijające się gospodarki na świecie, takie jak Malezja i Wietnam.

Wymiana handlowa z USA, Australią, Nową Zelandią i 11 krajami CPTPP była warta ponad 7 miliardów funtów na rzecz Hampshire i Isle of Wight w zeszłym roku, z towarami przekraczającymi 20 miliardów funtów w Solent w 2017 roku, co stanowi 13 procent całkowitego handlu z tymi krajami.

Southampton jest drugim co do wielkości portem w Wielkiej Brytanii po Felixstowe, z 14 procentami importu do kraju.

Jest to wiodący port eksportowy w Wielkiej Brytanii, obsługujący 40 miliardów funtów eksportu rocznie, w tym 90 procent przeznaczony dla krajów spoza UE. Całkowity obrót handlowy obsługiwany przez port wart jest około 75 miliardów funtów.

PoprzedniDwóch nastolatków dotkliwie pobitych w Southampton
NastępnyBal Karnawałowy 2019