Start Polecane Czterodniowy weekend z okazji 70-lecia panowania królowej

Czterodniowy weekend z okazji 70-lecia panowania królowej

568
0

Ogłoszono plan obchodów 70-lecia panowania Elżbiety II. Główne wydarzenia odbędą się podczas długiego weekendu od 2 do 5 czerwca 2022 roku.

Obchody zaczną się w czwartek 2 czerwca od tradycyjnej parady Trooping the Colour, która zwykle jest organizowana w oficjalne urodziny królowej. Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią Covid-19 ma ona się odbyć ponownie na ulicach Londynu i w pełnym składzie ponad 1 400 paradujących żołnierzy, 200 koni i 400 muzyków.

Tego samego dnia zostaną zapalone latarnie Platynowego Jubileuszu, a po raz pierwszy światła zostaną zapalone również w stolicach krajów Wspólnoty Narodów. Drugiego dnia jubileuszowego w katedrze św. Pawła w Londynie odbędzie się nabożeństwo dziękczynne za panowanie królowej.

W sobotę Elżbieta II wraz z resztą rodziny królewskiej uda się na wyścigi konne Epsom Derby w sąsiadującym z Londynem hrabstwie Surrey, zaś wieczorem tego samego dnia w Pałacu Buckingham odbędzie się koncert nazwany Platynowym Party w Pałacu.

Na niedzielę zaplanowano natomiast Wielki Obiad Jubileuszowy, podczas którego w całym kraju odbywać się będą imprezy uliczne.

Jak zaznaczył Pałac Buckingham, w weekend 2-5 czerwca nastąpi kumulacja Platynowego Jubileuszu, ale rocznicowe obchody będą trwały przez cały rok 2022 i zarówno Elżbieta II, jak i inni członkowie rodziny królewskiej będą podróżować po kraju, by wziąć udział w różnych wydarzeniach.