Start Coronavirus Covid: Wyzwalacz rzadkich skrzepów krwi po szczepieniu AstraZeneca znaleziony przez naukowców

Covid: Wyzwalacz rzadkich skrzepów krwi po szczepieniu AstraZeneca znaleziony przez naukowców

495
0

Naukowcy uważają, że znaleźli przyczynę rzadkich zakrzepów krwi po szczepionce Oxford-AstraZeneca Covid.

Zespół – w Cardiff i USA – wykazał bardzo szczegółowo, jak białko we krwi jest przyciągane przez kluczowy składnik szczepionki. Uważają, że to uruchamia reakcję łańcuchową, obejmującą układ odpornościowy, która może doprowadzić do powstania niebezpiecznych skrzepów.

Uważa się, że szczepionka uratowała około miliona istnień przed Covid. Jednak obawy dotyczące rzadkich zakrzepów krwi ukształtowały sposób stosowania szczepionki na całym świecie, w tym alternatywę oferowaną osobom poniżej 40. roku życia w Wielkiej Brytanii.

Rozpoczęto również naukowe badania, aby dowiedzieć się, co się dzieje i czy można temu zapobiec. Zespół z Cardiff otrzymał awaryjne fundusze rządowe na znalezienie odpowiedzi. Naukowcy Astra Zeneca również dołączyli do projektu badawczego po opublikowaniu wcześniejszych wyników zespołu.

Rzeczniczka AstraZeneca podkreśliła, że ​​skrzepy są bardziej prawdopodobne z powodu infekcji Covid niż szczepionki, a pełne wyjaśnienie, dlaczego tak się dzieje, nie zostało jeszcze ustalone.

„Chociaż badania nie są ostateczne, oferują interesujące spostrzeżenia, a AstraZeneca bada sposoby wykorzystania tych wyników w ramach naszych wysiłków na rzecz usunięcia tego niezwykle rzadkiego efektu ubocznego” – dodała firma.

PoprzedniFirmy decydują się na małe christmas party z powodu obaw związanych z Omicron
NastępnyPonad 50 kierowców przyłapanych na przekroczeniu prędkości na „niebezpiecznej” trasie