Start Coronavirus COVID: Kiedy szczepionki będą dostępne w Wielkiej Brytanii?

COVID: Kiedy szczepionki będą dostępne w Wielkiej Brytanii?

501
0

Ostatni tydzień przyniósł wiele dobrych wiadomości na temat szeregu potencjalnych szczepionek na koronawirusa. Chociaż żaden z nich nie został jeszcze zatwierdzony do użytku przez organy regulacyjne, trzy próby wykazały obiecujące oznaki, że mogą chronić ludzi przed zabójczym wirusem. Potrzebna jest teraz ogromna operacja logistyczna, aby zapewnić jak najszybsze podanie szczepionek osobom, które ich najbardziej potrzebują. Wielka Brytania stwierdziła, że ​​priorytetowo potraktuje osoby starsze i podatne na zagrożenia, a także personel NHS pracujący na pierwszej linii pandemii, co oznacza, że ​​większość ludzi będzie prawdopodobnie musiała czekać do przyszłego roku na szczepienie.

Naukowcy twierdzą, że przełom w dziedzinie szczepionek pozwoli Wielkiej Brytanii powrócić do normalności – ale dopiero wtedy, gdy duża część ludzi je otrzyma. Wielka Brytania zakupiła w sumie 340 milionów dawek od sześciu różnych firm, ale jest trzech kandydatów, którzy wydają się być najbliżsi do użycia. Ministrowie nie potwierdzili jeszcze pełnego harmonogramu tego, co będzie dalej, ale tutaj Metro.co.uk zawiera wszystkie najnowsze informacje o tym, kiedy będą dostępne różne szczepionki.

Gigant farmaceutyczny Pfizer ogłosił w środę, że jego kandydat na szczepionkę był skuteczny w 95% – więcej niż początkowo sądzono. Naukowcy twierdzą, że zaobserwowali dobrą odpowiedź immunologiczną „spójną pod względem wieku, płci, rasy i pochodzenia etnicznego”. Został przetestowany na 43 500 osobach w sześciu krajach i nie pojawiły się żadne obawy dotyczące bezpieczeństwa, chociaż niewielka liczba uczestników cierpiała na ból głowy lub zmęczenie. Wielka Brytania zamówiła 40 milionów dawek, a 10 milionów ma zostać dostarczone do końca roku, a NHS jest gotowa do rozpoczęcia szczepień w przyszłym miesiącu. Istotną barierą do pokonania jest uzyskanie zgody organów regulacyjnych. W Wielkiej Brytanii jest to obowiązkiem Agencji Regulacyjnej ds. Leków i Produktów Opieki Zdrowotnej (MHRA). Matt Hancock powiedział, że organizacja dokonuje ciągłego przeglądu danych zarówno od firmy Pfizer, jak i AstraZeneca, więc może być gotowa do wydania zgody w ciągu „kilku dni” po otrzymaniu wniosku. Dlatego w najlepszym przypadku ministrowie uważają, że niektórzy dostaną szczepionkę przed świętami Bożego Narodzenia.

Szczepionka opracowywana na Uniwersytecie Oksfordzkim jest nieco w tyle za opcją Pfizera, ale wciąż się rozwija. Dane opublikowane w czwartek pokazały, że jest skuteczny w 99% w tworzeniu przeciwciał, ale nie wiadomo, czy faktycznie chronią one przed samym wirusem. Trzecia faza badań jest nadal w toku, a więcej wyników oczekuje się w nadchodzących tygodniach. Rząd Wielkiej Brytanii zamówił około 100 milionów dawek szczepionki – wystarczającej do zaszczepienia większości populacji – jeśli jest ona wspierana przez organy regulacyjne. Podobnie jak Pfizer, jab, brytyjski regulator jest gotowy zatwierdzić kandydata z Oksfordu w ciągu dni od otrzymania wniosku, ponieważ przez cały czas monitoruje postępy. Biorąc pod uwagę, że nadal nie mamy pełnych danych na temat jej skuteczności, wydaje się bardzo mało prawdopodobne, że ta szczepionka będzie gotowa przed świętami Bożego Narodzenia, ale mamy nadzieję, że dowiemy się, czy zadziała, czy nie przed końcem roku.

Szczepionka opracowywana przez amerykańską firmę Moderna jest na podobnym etapie rozwoju co szczepionka Pfizer, ale prawdopodobnie dotarcie do Wielkiej Brytanii zajmie więcej czasu. Dzieje się tak, ponieważ w przeciwieństwie do innych szczepionek wspomnianych powyżej, Wielka Brytania nie zamawiała dawek w przedsprzedaży od firmy Moderna. Rząd zabezpieczył jednak umowę na pięć milionów wstrzyknięć w ciągu kilku godzin od ogłoszenia wyników procesu na początku tego tygodnia – z opcją zakupu więcej, jeśli zajdzie taka potrzeba. Zostaną one jednak dostarczone dopiero wiosną 2021 r., Co oznacza, że ​​ta szczepionka wciąż jest w pewnym stopniu wprowadzana. Kiedy dotrą na miejsce, dawki wystarczą do zaszczepienia 2,5 miliona ludzi, zakładając, że każdy potrzebuje dwóch szczepionek.

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniLwy z Bargate w Southampton usunięte do naprawy po 275 latach
NastępnyCouncil nie otrzymał 28 tys. funtów z tytułu niezapłaconych grzywien za śmieci