Start Polecane Coraz więcej Polaków składa wniosek o rezydenturę

Coraz więcej Polaków składa wniosek o rezydenturę

813
0

W pierwszym kwartale 2017 roku wniosek o potwierdzenie brytyjskiej rezydentury złożyło prawie 13 tys. Polaków. To najwyższy wynik odkąd Polska weszła do Unii Europejskiej.

Jak informuje PAP, w pierwszym kwartale 2017 złożono o 21 proc. więcej wniosków niż ostatnim kwartale ubiegłego roku. Zgodnie ze statystkami, tak wysokiej liczby podań nie złożono od momentu wejścia Polski do Unii. Spośród wszystkich złożonych wniosków aż 86 proc. rozpatrzono pozytywnie, 11 proc. odrzucono, a 3 proc. musi zostać uzupełnionych.

Polacy mieszkający na Wyspach starają się o przyznanie stałej rezydentury głównie dlatego, żeby zabezpieczyć swoje prawa po tym jak Wielka Brytania opuści Unię. O prawo do pobytu mogą ubiegać się osoby, które mieszkają na Wsypach co najmniej przez 5 lat i posiadają status osoby poszukującej pracy, pracownika, studenta lub osoby samozatrudnionej.

Coraz więcej Polaków składa też wnioski o przyznanie brytyjskiego obywatelstwa. Tylko w ciągu trzech pierwszych miesięcy 2017 roku brytyjski paszport otrzymało ponad 1,1 tysiąca Polaków.

Według urzędu statystycznego w Wielkiej Brytanii mieszka obecnie ok. 984 tys. Polaków.  Trzynaście lat, kiedy Polska wchodziła do Unii, polskich obywateli żyjących na Wyspach było zaledwie 44 tys.

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniZamknięcie ulic z powodu festiwalu Common People w Southampton
NastępnyPremier Wielkiej Brytanii poinformowała o obniżeniu poziomu zagrożenia terrorystycznego