Start Polecane Coraz mniej chętnych do studiowania na Wyspach

Coraz mniej chętnych do studiowania na Wyspach

661
0

W ubiegłym roku liczba osób ubiegających się o studia na brytyjskich uczelniach spadła o ponad 25 tys. (4 proc.) – pokazują najnowsze dane.

Największy spadek odnotowano na kierunkach pielęgniarskich – na te studia wybiera się o 19 proc. osób mniej, niż w latach poprzednich. Gwałtownie spada też liczba tzw. mature students, czyli osób które po szkole robią przerwę w nauce i decydują się ją kontynuować naukę dopiero w wieku co najmniej 21 lat. O 5 proc. spadła również liczba studentów z Unii Europejskiej, zamierzających studiować w Wielkiej Brytanii – informuje BBC.

Jest to pierwszy spadek aplikacji na studia od 2012 roku. Władze brytyjskich uczelni sugerują, że do zmniejszania się liczby kandydatów należy zaliczyć Brexit oraz wyższe opłaty i zmiany w stypendiach. Jeszcze tej jesieni opłaty za studia w Anglii wzrosną do 9250 funtów rocznie, a stopy procentowe pożyczek studenckich ulegną podwyższeniu z 4,6 proc. do 6,1 proc.

Od 1 sierpnia studenci pielęgniarstwa, położnictwa nie będą już otrzymywać stypendiów NHS –zamiast tego będą mieli dostęp do tego samego systemu pożyczek, co studenci innych kierunków.