Start Polecane Coraz mniej chętnych do studiowania na Wyspach

Coraz mniej chętnych do studiowania na Wyspach

703
0

W ubiegłym roku liczba osób ubiegających się o studia na brytyjskich uczelniach spadła o ponad 25 tys. (4 proc.) – pokazują najnowsze dane.

Największy spadek odnotowano na kierunkach pielęgniarskich – na te studia wybiera się o 19 proc. osób mniej, niż w latach poprzednich. Gwałtownie spada też liczba tzw. mature students, czyli osób które po szkole robią przerwę w nauce i decydują się ją kontynuować naukę dopiero w wieku co najmniej 21 lat. O 5 proc. spadła również liczba studentów z Unii Europejskiej, zamierzających studiować w Wielkiej Brytanii – informuje BBC.

Jest to pierwszy spadek aplikacji na studia od 2012 roku. Władze brytyjskich uczelni sugerują, że do zmniejszania się liczby kandydatów należy zaliczyć Brexit oraz wyższe opłaty i zmiany w stypendiach. Jeszcze tej jesieni opłaty za studia w Anglii wzrosną do 9250 funtów rocznie, a stopy procentowe pożyczek studenckich ulegną podwyższeniu z 4,6 proc. do 6,1 proc.

Od 1 sierpnia studenci pielęgniarstwa, położnictwa nie będą już otrzymywać stypendiów NHS –zamiast tego będą mieli dostęp do tego samego systemu pożyczek, co studenci innych kierunków.

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniRośliny konopi znalezione podczas pożaru domu w Southampton
NastępnySamsung rezygnuje z siedziby w Londynie, bo jest to „miasto dla bogatych”