Start Polecane COP26: Supermarkety obiecują zmniejszyć o połowę negatywny wpływ na środowisko

COP26: Supermarkety obiecują zmniejszyć o połowę negatywny wpływ na środowisko

343
0

Pięć największych brytyjskich supermarketów obiecało do końca dekady zmniejszyć o połowę wpływ na środowisko.

Tesco, Sainsbury’s, Waitrose, Co-op i M&S powiedziały, że ograniczą emisję dwutlenku węgla, wylesianie oraz produkcję odpadów spożywczych i opakowań. Ich wysiłki będą monitorowane przez grupę konserwatorską WWF.

„Produkcja żywności jest jednym z największych zagrożeń dla naszej planety” – powiedziała dyrektor generalna WWF Tanya Steele. Szefowie supermarketów, które razem obsługują ponad połowę kupujących żywność w Wielkiej Brytanii, powiedzieli we wspólnym oświadczeniu: „Zdajemy sobie sprawę, że przyszłość bez natury to przyszłość bez żywności. Do 2030 roku musimy powstrzymać degradację przyrody”.

Obecnie świat jest o około 1,2°C cieplejszy niż w XIX wieku – a ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak fale upałów, powodzie i pożary lasów, stają się coraz bardziej intensywne. O ile nie zostanie zrobione więcej, planeta jest już na drodze do ocieplenia się o więcej niż 2C do końca tego stulecia.

Przemysł spożywczy odpowiada za ponad jedną czwartą całkowitych emisji gazów cieplarnianych i za prawie 60% globalnych szkód w bioróżnorodności, więc zminimalizowanie jego wpływu może znacząco przyczynić się do ograniczenia zmian klimatycznych.

PoprzedniPonad 500 protestujących w marszu klimatycznym w Southampton
NastępnyŚwiadczenia z opieki społecznej Hampshire Macmillan Citizens Advice Service