Start Polecane Co dla Polski oznacza plan dotyczący Brexitu ogłoszony przez Theresę May

Co dla Polski oznacza plan dotyczący Brexitu ogłoszony przez Theresę May

864
0

W czerwcu ubiegłego roku Brytyjczycy opowiedzieli się za wyjściem ich kraju ze struktur Unii Europejskiej. We wtorek Theresa May podała wstępny plan dotyczący Brexitu i priorytety swojego rządu.

Trudno ocenić jakie skutki zarówno dla Wielkiej Brytanii jak i Europy będzie miał Brexit, ponieważ dotychczas żaden inny kraj nie wystąpił z Unii Europejskiej. Po wtorkowym wystąpieniu premier May, mamy przynajmniej zarys tego, co czeka Polskę i Polaków.

W swoim wystąpieniu Theresa May mówiła o opuszczeniu jednolitego rynku. Wraz z wystąpieniem Wielkiej Brytanii z unijnego rynku jej kraj przestanie wpłacać ogromne sumy do unijnego budżetu. Wielka Brytania do unijnego budżetu wpłaca 14,5 mld funtów rocznie. Bez składki Brytyjczyków trzeba będzie ciąć wydatki lub podnieść składki pozostałych państw. Dla Polski ani pierwsze, ani drugie rozwiązanie nie będzie najlepszym wyjściem i będzie oznaczało tylko straty.

Theresa May zapowiedziała, że priorytetem dla jej rządu jest kontrola przepływu osób do Wielkiej Brytanii. Oznacza to, że po Brexicie wjazd do tego kraju będzie o wiele trudniejszy i będzie wiązał się ze ścisłymi kontrolami. To może być kłopot dla wielu Polaków, zwłaszcza tych, którzy często odwiedzają swoje rodziny zamieszkałe na stałe w UK.

PoprzedniBieganie w Parku Common w Southampton
NastępnyPo Brexicie UK będzie rajem podatkowym?