Start Polecane Co dla Polaków w UK będzie oznaczał Brexit?

Co dla Polaków w UK będzie oznaczał Brexit?

1602
0

Jeszcze do niedawna byliśmy przekonani, że do Brexitu raczej nie dojdzie i Wielka Brytania pozostanie w Unii Europejskiej. Jednak ostatnie sondaże pokazują, że zwolenników wyjścia Zjednoczonego Królestwa ze Wspólnoty Europejskiej jest coraz więcej. Co ewentualny Brexit będzie oznaczał dla Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii?

Ewentualne zwycięstwo zwolenników Brexitu w czerwcowym referendum to nie koniec świata, uspokajają eksperci. Najpierw rozpoczną się wieloletnie negocjacje UK z EU w sprawie nowego porozumienia. Mówi się także, że Polacy, którzy na Wyspach mieszkają od lat, zostaną w mniejszym stopniu dotknięci skutkami ewentualnego Brexitu, ponieważ zarówno Wielka Brytania jak i Unia Europejska nie będą chciały naruszać praw nabytych przez emigrantów.

Jednak, nikt nie jest w stanie przewidzieć co tak naprawdę wydarzy się, jeśli Brytyjczycy powiedzą NIE Unii Europejskiej. Żaden kraj do tej pory nie wystąpił ze Wspólnoty.

Może dojść do takiej sytuacji, że rząd w Londynie wstrzyma wszelkie zasiłki dla osób, które nie posiadają obywatelstwa brytyjskiego. Bez tych zasiłków wielu Polakom byłoby trudno utrzymać się w Wielkiej Brytanii, więc jest możliwe, że większość z pobierających benefity wróciłaby do ojczyzny.

Ci, którzy zdecydowaliby się na pozostanie mieliby utrudniony dostęp do rynku pracy, ze względu na obowiązek posiadania pozwolenia o pracę.

Brexit mógłby też oznaczać ostrzejsze kontrole na granicach. Wjazd do Wielkiej Brytanii nie byłby już taki łatwy jak dotychczas. Może nawet dojść do tego, że UK nie zgodzi się na przyjmowanie nowych pracowników z Unii Europejskiej.

Z problemami mogą się spotkać również polscy studenci, którzy podjęli naukę na brytyjskich uczelniach. Brexit mógłby bowiem spowodować znaczny wzrost opłat za studia i pozbawienie możliwości ubiegania się o kredyt studencki.

23 czerwca Brtytyjczycy zdecydują nie tylko o własnej przyszłości, ale przede wszystkim o losie milionów emigrantów, którzy przybyli do UK w poszukiwaniu lepszego życia.

PoprzedniJaka pogoda na długi weekend?
NastępnyFestiwal Common People 2016: informacja dla poruszających się po mieście