Start Wiadomości Co dalej z handlem po Brexicie?

Co dalej z handlem po Brexicie?

1316
0

Wraz z wynikiem referendum pojawiła się niepewność dotycząca przyszłych relacji handlowych Wielkiej Brytanii z Unią Europejską. Co dalej z handlem po Brexicie?

Członkostwo w Unii Europejskiej lub w Europejskim Obszarze Gospodarczym, który obecnie tworzy Unia Europejska oraz Islandia, Norwegia i Liechtenstein, otwiera dostęp do wspólnego rynku opartego na tzw. czterech swobodach – przepływu dóbr, kapitału, usług i pracy. Jednocześnie obniża ono, dzięki harmonizacji prawa, koszty regulacyjne i likwiduje cła pomiędzy poszczególnymi krajami.

Według danych Office for National Statistics, Wielka Brytania importuje aż 53 proc. swoich dóbr i usług z krajów Unii Europejskiej. Po wyjściu z Unii, Wielka Brytania będzie musiała zdecydować, jaki model relacji handlowych z resztą Europy chce przyjąć na kolejne lata. Eksperci podkreślają, że chcąc pozostać członkiem wspólnego rynku, Wielka Brytania będzie musiała zaakceptować dalszy swobodny przepływ osób, którego ograniczenie było dla wielu wyborców najważniejszym postulatem w kampanii przed referendum.

Od ogłoszenia wyników, wartość największych spółek notowanych w Londynie spadła o ponad 85 miliardów funtów. To około 80 proc. rocznego budżetu NHS.

PoprzedniJakie zmiany w prawie w drugiej połowie roku?
NastępnyCzy były trener angielskiej reprezentacji dostanie pracę w Southampton?