Start Wiadomości Cięcia benefitów nie pomagają – Brytyjczycy i tak nie chcą pracować

Cięcia benefitów nie pomagają – Brytyjczycy i tak nie chcą pracować

1152
0

Tylko jedna piąta z osób, którym w ramach reformy systemu socjalnego odebrano możliwość ubiegania się o zasiłek dla bezrobotnych, znalazła pracę.

Rząd nie zdecydował się jeszcze na upublicznienie oficjalnych danych, ale wiadomo już, że setki tysięcy osób, które nie spełniają warunków do tego, aby otrzymywać Jobseeker’s Allowance, mimo to nie decyduje się na znalezienie stałego zatrudnienia. W świetle tych doniesień, badacze z Uniwersytetu Oxfordzkiego i London School of Hygine & Tropical Medicine zastanawiają się, co stało się z osobami, które, tracąc prawo do zasiłków, zniknęły z rejestrów opieki socjalnej. Naukowcy podejrzewają, że większość z nich uzależnia się od pomocy banków żywności.

Profesor David Stuckler z Uniwersytetu Oksfordzkiego utrzymuje, że odebranie zasiłku wcale nie motywuje bezrobotnych do szukania pracy. Jedyne do czego prowadzi, to usuniecie takich osób z „zasięgu wzroku”. „Jeśli przestajemy monitorować poczynania bezrobotnych tracimy również wiedzę na temat tego, z jakich usług korzystają i jakie generują społeczne koszty. Podatnicy mogą nieświadomie ponosić w ten sposób wyższe koszty utrzymania opieki zdrowotnej, systemu penitencjarnego oraz banków żywności” – tłumaczy Stuckler.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej odpiera zarzuty twierdząc, że od momentu wprowadzenia obostrzeń, milion osób podpisało tzw. „claimant commitment”, czyli umowę zobowiązującą ich do aktywnego poszukiwania pracy pod karą utraty praw do zasiłku.

Minister Pracy, Ian Duncan Smith, stwierdził, że jedynym uczciwym rozwiązaniem problemu, jest proponowanie rządowego wsparcia w zamian za wysiłek, jaki bezrobotni włożą w poszukiwanie zatrudnienia. „W ten sposób też wykonują pracę – ich zajęciem jest znalezienie etatu” – skomentował Duncan Smith.

„Zasady sformułowane w claimant commitment mają odzwierciedlać zapisy umów o pracę i są wyłożone bardzo jasno. Dzięki temu dokonała się prawdziwa zmiana w podejściu społecznym. Z nowego systemu korzysta już ponad milion osób.

Ze statystyk oksfordzkich badaczy wynika, że na przestrzeni czerwca 2011 i marca 2014 1,9 miliona osób dotknęły sankcje związane z obniżeniem wysokości wypłat Jobseeker’s Allowance. 43 procent z nich po jakimś czasie przestało zasiłek pobierać w ogóle. Jedynie 20 procent decyzję tę argumentowało znalezieniem stałego zatrudnienia.

ŹRÓDŁOpolishexpress.co.uk
Poprzedni53 proc. kłamie w CV
NastępnyBrytyjczycy nie umieją literować: „Trzeba uprościć system”