Start Wiadomości Cięć benefitów ciąg dalszy: zasiłek chorobowy i dla niepełnosprawnych niższy o 30...

Cięć benefitów ciąg dalszy: zasiłek chorobowy i dla niepełnosprawnych niższy o 30 funtów

1687
0

W ramach 12-miliardowych cięć budżetowych w sferze socjalnej rząd planuje obniżyć wysokość świadczeń przysługujących osobom chorym i niepełnosprawnym.

Szczegóły obniżek zostaną ujawnione dopiero w przyszłym tygodniu, kiedy minister skarbu – George Osborne, poda założenia nowego budżetu. Można spodziewać się jednak, że oszczędności dotkną między innymi osoby korzystające z Housing Benefit. Lokatorzy, których czynsz do tej pory pokrywano w całości z państwowej kasy zostaną prawdopodobnie zmuszeni, aby częściowo się do niego dokładać. Koszty, jakie dotychczas ponosił budżet państwa z tytułu zasiłku mieszkaniowego to 26 miliardów rocznie, przy czym średnia wysokość świadczenia wynosi 93 funty. Zmniejszając jej wysokość o 10 procent, rząd mógłby zaoszczędzić 2,5 miliarda rocznie.

George Osborne planuje również obniżenie progu rocznych zarobków, uprawniających gospodarstwa domowe do pobierania państwowych świadczeń. Obecnie górna granica to 26 tysięcy dla mieszkańców Londynu i 20 tysięcy poza stolicą.

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, cięcia prawdopodobnie dotkną również chorych i niepełnosprawnych mieszkańców UK, którzy kwalifikują się do pobierania Employment and Support Allowance (ESA). Świadczenie to przysługuje osobom, mającym szanse na częściowe lub całkowite wyleczenie i powrót do pracy. Rząd proponuje obniżenie stawki ESA wynoszącej obecnie 102 funty tygodniowo, do kwoty przysługującej bezrobotnym, czyli 57,90 funta tygodniowo w przypadku osób w wieku 18 – 24 lata i 73,10 dla pozostałych. Cięcia ominęłyby jednak osoby, wobec których wydano orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy.

Zdaniem szefa departamentu pracy – Iaina Duncana Smitha, gwałtowne cięcia będą dla chorych wyraźnym sygnałem, że po przejściu procesu rekonwalescencji powinni oni skupić się na powrocie do pracy, a nie pisaniu kolejnych podań o zasiłek. Duncan Smith chce również zmienić formułę testów oceniających sprawność do podjęcia zatrudnienia – lekarze maja skupiać się na tym, co chory może, a nie na tym, czego nie może robić.

Dziennikarze telewizji BBC, którzy podali powyższe informacje do wiadomości publicznej, utrzymują że są w posiadaniu ministerialnego dokumentu potwierdzającego chęć ich wdrożenia. Rzecznik resortu utrzymuje jednak, że założenia rządowej polityki rysują się obecnie inaczej. Oświadczył również, że nie będzie komentował treści dokumentów, które z ministerstwa „wyciekły” i to prawdopodobnie jeszcze przed wyborami.

ŹRÓDŁOpolishexpress.co.uk
PoprzedniKataklizm w Bournemouth. Centrum miasta zalane i pozbawione prądu
NastępnyZniknęły Tax Discs, pojawiły się problemy. Kierowcy w UK karani bez ostrzeżenia