Start Polecane Ceny benzyny: Czy płacimy za dużo za paliwo?

Ceny benzyny: Czy płacimy za dużo za paliwo?

427
0

W listopadzie koszt benzyny osiągnął rekordowo wysoki poziom 1,47 funta za litr, a jeszcze dwa lata temu był na najniższym poziomie około 1 funta za litr.

Dlaczego ceny benzyny zmieniają się tak dramatycznie?

Kiedy Covid-19 po raz pierwszy ogarnął świat dwa lata temu, powodując zamknięcie ludzi w domach, nagły cios w działalność gospodarczą spowodował, że popyt na paliwo – i jego cena – załamały się.

Od tego czasu zaufanie ekonomiczne powróciło z rozmachem, ale dostawcy nie zawsze byli w stanie natychmiast sprostać rosnącemu popytowi. To spowodowało wzrost cen ropy naftowej i produktów z niej pochodnych.

Kiedy pod koniec ubiegłego roku pojawił się nowy wariant koronawirusa Omicron, hurtowe ceny paliw ponownie się zachwiały. Tym razem jednak cena przy dystrybutorze spadła tylko o kilka pensów za litr.

Sprzedawcy benzyny nie zawsze przekazują swoim klientom wszystkie zmiany hurtowych cen paliw. Według organizacji motoryzacyjnej RAC, sprzedawcy benzyny utrzymują niepotrzebnie wysokie ceny.

Simon Williams z RAC mówi, że to potwierdza stare powiedzenie, że ceny rosną jak rakieta, ale spadają jak piórko.

Sprzedawcy benzyny nie zgadzają się z tym i zaznaczają, że nie jest to kwestia zysku – muszą pokryć koszty prowadzenia biznesu. Według Petrol Retailers Association, organu reprezentującego niezależnych sprzedawców detalicznych, wzrosły one z dwóch powodów.

Po pierwsze, rosną ceny energii elektrycznej i płace. Po drugie, ludzie kupują mniej paliwa. Klienci kupili o 15% mniej w ciągu ostatniego roku w porównaniu do sytuacji sprzed pandemii.

Zrzeszenie mówi, że jeśli spojrzeć na dłuższą perspektywę, marże na poziomie 9-10% nie są nieuzasadnione.

PoprzedniSetki roślin konopi skonfiskowanych po nalocie na magazyn w Southampton
NastępnyWczoraj weszła w życie zmiana dotycząca testów PCR