Start Wiadomości Budżet 2015: George Osborne ogłasza zmiany emerytalne i zmniejsza podatek od piwa

Budżet 2015: George Osborne ogłasza zmiany emerytalne i zmniejsza podatek od piwa

1465
0

W swoim corocznym i jednocześnie ostatnim w tej kadencji, wystąpieniu na temat planowanych wydatków rządowych, minister finansów – George Osborne, nie ogłosił rewolucyjnych zmian.

Obecny stan gospodarki został oceniony bardzo pozytywnie – wzrost na poziomie 2,6 procent to na tle innych krajów rozwiniętych jeden z najwyższych wyników, choć i tak niższy, niż 3-procentowy przewidywany w grudniu. Prognozy na 2015 są bardziej zachowawcze – gospodarka ma się rozrastać w tempie 2,4 procent rocznie.

Stopa bezrobocia wynosi obecnie 5,7 procent. To znacznie mniej, niż w momencie objęcia władzy przez koalicję – wtedy bez stałego zatrudnienia pozostawało 8,7 procent społeczeństwa. Osborne przekonywał również, że obecnie każdego dnia tworzonych jest średnio 1000 nowych miejsc pracy.

Podwyższa się również standard życia na Wyspach. Z danych OBR wynika, że przeciętne gospodarstwo domowe na przestrzeni ostatnich pięciu lat zwiększyło swój budżet o 900 funtów.

Emerytury – zmiany w wysokości Lifetime Allowance

Limit środków, jakie można zgromadzić na koncie emerytalnym bez konieczności uiszczania podatku, został obniżony z 1,25 milion do 1 miliona funtów (zmiana wchodzi w życie od kwietnia 2016).

Emeryci, którzy zdecydują się wybrać całą kwotę emerytalną jednorazowo nie zapłacą jednak 55-procentowego podatku, a jedynie podatek dochodowy.

Alkohol stanieje, benzyna – niekoniecznie

Stawka akcyzy na piwo została obniżona o 1 pensa, a na cydr – o 2 pensy na pincie. Producenci whisky oraz innych alkoholi wysokoprocentowych cieszą się natomiast z obniżki na poziomie dwóch procent. Powodów do świętowania nie mają winiarze – podatek na ich wyroby został zamrożony na obecnym poziomie.

Pomimo planowanych podwyżek, na obecnym poziomie zamrożono również wysokość podatku, jakim obłożona jest benzyna.

Rozliczenia indywidualne

Kwota wolna od podatku w latach 2015 – 2016 zostanie zwiększona do 10,800 funtów, aby rok później osiągnąć 11 tysięcy (do tej pory wynosiła 10,600 funtów).

Podniesiony został również 40-procentowy próg podatkowy. W latach 2014 – 2015 podatek dochodowy zapłacimy od kwoty 42,385, rok później – od 43,300 funtów.

Znikają również papierowe rozliczenia roczne – Osborne zapowiedział, że do 2020 wszyscy będziemy rozliczać podatki online w trybie miesięcznym.

Oszczędności

Zmieniają się stawki opodatkowania oszczędności na kontach ISA. Podatnicy rozliczający się według stawki zasadniczej („basic rate”) nie zapłacą podatku od pierwszego tysiąca uzbieranych odsetek. Dla osób przekraczających 40 procentowy próg podatkowy stawka ta wynosić będzie 500 funtów.

Roczny limit oszczędności gromadzonych na ISA zwiększono do 15,240 funtów. Ponadto wprowadzenie „elastycznych” zasad korzystania z kont oznacza, że podatnicy będą mogli podejmować pieniądze i wpłacać je ponownie, co nie wpłynie na zmianę należnej im kwoty oszczędności wolnych od podatku.

ŹRÓDŁOpolishexpress.co.uk
PoprzedniSMS-owy slang i błędy ortograficzne – młodzi Brytyjczycy nie umieją pisać CV
NastępnyUczniowie ze szkoły w Lymington z wizytą w obozie w Oświęcimiu