Start Polecane Brytyjskie uniwersytety walczą o prawa studentów z krajów UE

Brytyjskie uniwersytety walczą o prawa studentów z krajów UE

775
0

Brytyjskie uczelnie naciskają na rząd, aby mimo Brexitu nie utrudniał studiowania na Wyspach osobom z Polski i innych krajów Unii Europejskiej.

W Wielkiej Brytanii studiuje obecnie 125 tys. osób z innych krajów Unii. Stanowią oni około 5 proc. wszystkich studentów. Dzięki UE mogą oni liczyć na te same warunki co Brytyjczycy. Wynik referendum w sprawie Brexitu postawił przyszłość europejskich studentów na brytyjskich uniwersytetach pod znakiem zapytania. Po Brexicie może się okazać, że Europejczycy będą płacili tyle co pozostali obcokrajowcy, a z powodu wiz mogą nawet stracić możliwość nauki na Wyspach.

Uniwersytety zastrzegają, że nadal zależy im na studentach z zagranicy. Władze brytyjskich uczelni naciskają na rząd, aby jak najszybciej rozwiał wątpliwości co do ich statusu po Brexicie. Trzy miesiące zabiegów uczelni przyniosło pierwsze rezultaty. W ubiegłym tygodniu rząd ogłosił, że przyjęci na studia w Anglii w roku akademickim 2017/2018 mogą liczyć na utrzymanie poziomu opłat i dostęp do stypendiów jak Brytyjczycy przez całe studia.

PoprzedniSłaby funt to dopiero początek kłopotów Wielkiej Brytanii
NastępnyRząd Wielkiej Brytanii zagwarantuje stabilność sektora finansowego