Start Wiadomości Brytyjskie media o śmierci prezydenta Gdańska

Brytyjskie media o śmierci prezydenta Gdańska

1253
0

Paweł Adamowicz zmarł w szpitalu, kilkanaście godzin po ataku nożownika w czasie finału WOŚP. O tragedii piszą brytyjskie media.

„Guardian” informuje o śmierci Pawła Adamowicza publikując jego zdjęcie z niedzielnego wieczoru, kilka minut przed atakiem napastnika, gdy prezydent przemawiał do tłumu. Dziennik podkreśla, że Adamowicz zmarł kilka godzin po długiej operacji, a atak nastąpił „w czasie akcji charytatywnej”. Zabójstwo wywołało „szok w Polsce” – dodaje „Guardian”, pisząc, że wszystkie siły polityczne w kraju potępiły atak.

„Guardian” przypomina, że Adamowicz rządził Gdańskiem od 1998 roku i był znany ze swych liberalnych poglądów. Nie lubiły go „środowiska skrajnie prawicowe” za jego „energiczną obronę uchodźców i praw osób homoseksualnych”. Jako prezydent Gdańska opowiadał się za tolerancją dla mniejszości – dodaje dziennik.

BBC podkreśla, że Paweł Adamowicz kilka minut przed atakiem dzielił się w mediach społecznościowych zdjęciem z oczekiwania na tradycyjne Światełko do Nieba. Został zaatakowany „na oczach setek osób” – dodaje BBC, zaznaczając, że w poniedziałek od rana wielu mieszkańców Gdańska ustawiało się w kolejkach, by oddawać krew.

PoprzedniBT chce zainstalować wysokiej technologii budki telefoniczne na Shirley i Portswood
NastępnyRemont Southampton Civic Center