Start Polecane Brytyjskie media krytycznie o rekonstrukcji rządu May

Brytyjskie media krytycznie o rekonstrukcji rządu May

566
0

Brytyjskie media skrytykowały rekonstrukcję rządu Theresy May, zarzucając premier m.in. nadmierną ostrożność i jej osłabioną pozycję w Partii Konserwatywnej.

Największe brytyjskie dzienniki sugerują, że zmiany objęły mniej ministerstw niż planowano, gdyż część ministrów odmówiła zmiany stanowiska. „The Times” pisze, że częściowa rekonstrukcja rządu pokazała, że Theresa May „nie ma zdolności do przesuwania ministrów w sytuacji, gdy odmawiają współpracy”, „co jest złym znakiem dla obecnego rządu” – informuje PAP. Dziennikarze „Guardiana” ocenili z kolei, że roszady na ministerialnych stołkach udowodniły, że „realnie May nie jest szefem swojej partii”. Z kolei „Telegraph”, który również krytycznie odniósł się do zmian, wytknął, że zmiany są zbyt małe, by udwodnić, że oebceny rząd wkroczył w nowy rok odważnym krokiem.  Dziennikarka „The Times” Rachel Sylvester  pokusiła się natomiast o stwierdzenie, że zmiany w rządzie są „wstydliwe i chaotyczne”.

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom Downing Street, Theresa May dokonała niewielkich zmian kadrowych, wymieniając jedynie kilku ministrów –  edukacji, pracy i emerytur oraz ds. Irlandii Północnej. Premier powołała również nowego szefa Cabinet Office. Ostatnio funkcję tę pełnił Damian Green, który w grudniu podał się do dymisji. Szefowa rządu wybrała nową osobę na przewodniczącego ugrupowania konserwatystów – funkcję tę będzie pełnił dotychczasowy wiceminister spraw wewnętrznych ds. imigracji Brandon Lewis.