Start Polecane Brytyjski rząd zgodził się na udział Huawei w budowie sieci 5G

Brytyjski rząd zgodził się na udział Huawei w budowie sieci 5G

480
0

Rząd Wielkiej Brytanii poinformował, że zezwoli chińskiej firmie Huaweina udział w budowie sieci 5G.

Mówi się, że decyzja w sprawie udziału Huawei w budowie sieci 5G była najtrudniejszym dotąd wyborem w polityce zagranicznej, który musiał podjąć rząd Borisa Johnsona. Z jednej strony presję na rząd wywierały Stany Zjednoczone, ostrzegające, że sprzęt Huawei może być wykorzystywany przez chińskie władze do szpiegowania, zatem jego dopuszczenie naraża na szwank specjalne brytyjsko-amerykańskie stosunki w dziedzinie bezpieczeństwa. Z drugiej strony Chiny, będące kluczowym partnerem handlowym dla Wielkiej Brytanii, groziły poważnymi konsekwencjami gospodarczymi w przypadku wykluczenia Huawei.

Dodatkowo brytyjski biznes ostrzegał, że zakaz dla Huawei opóźniłby wprowadzenie w Wielkiej Brytanii superszybkich połączeń 5G i w konsekwencji kosztowałby miliardy funtów.

Brytyjski rząd wyjaśnił, że Huawei dostanie tylko ograniczoną rolę w budowie sieci. Dostawca zostanie wykluczony z wrażliwej ze względów bezpieczeństwa części sieci, nazywanej rdzeniem, w której przetwarzane są dane. W pozostałej części sieci, nazywanej peryferiami, która obejmuje maszty telekomunikacyjne i przekaźniki, ich udział będzie ograniczony do 35 proc. Ponadto będą one wykluczone z terenów ważnych z punktu widzenia bezpieczeństwa, takich jak okolice baz wojskowych czy elektrowni jądrowych.

PoprzedniUroczystości upamiętniające ofiary Holocaustu
NastępnyMężczyzna, który obrabował emeryta w jego własnym domu, skazany na więzienie